fb
MAPA STRONY

wersja rosyjska serwisu
festiwal sputnik

Wykłady i wykładowcy

ROBERT GAWKOWSKI
Wykładowca, pisarz, kustosz w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnym zainteresowaniem darzy czasy Cesarskiego UW i Odrodzonego UW (1915-1939). Przedmiotem jego badań jest też Historia Sportu i Turystyki. Autor książek  „Wypoczynek w II Rzeczpospolitej. Kurorty, rekreacja, zabawa” oraz  «Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-1939». Pozycja ta została nagrodzona tytułem „Varsaviana 2007/2008” przez Towarzystwo Miłośników Historii. Jego zainteresowania naukowe skupiają się m.in. wokół stosunków polsko-rosyjskich, polsko-ukraińskich i polsko-żydowskich w sporcie.


KUNNEJ TAKAAHAJ Z JAKUCJI
Doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się tematyką Jakucji, życia codziennego Jakutów, historią, religią, kulturą oraz współczesnymi przemianami w Republice Sacha. Szczególny przedmiot jej zainteresowania naukowego stanowi postać Wacława Sieroszewskiego – autora książki „Dno nędzy”, na podstawie której napisany został scenariusz do filmu Aleksieja Bałabanowa „Rzeka”, traktujący o niewielkiej kolonii
trędowatych w jakuckiej tajdze.


MARCIN OSMAN
Fotograf, podróżnik, reporter, laureat nagród Grand Press Photo magazynu „National Geographic”. Autor bloga „Z daleka i bliska”. Z wykształcenia geolog. Podróżował m.in. po Afganistanie, Iraku, Syrii, Jordanii, Laosie, Nepalu, Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Azerbejdżanie, Czeczenii, Gruzji, Sri Lance, Iranie, Chinach. Fascynuje się kulturą, tradycją, religiami i dietami krajów Azji. Podczas samotnych wypraw z plecakiem miał możliwość wnikliwej obserwacji życia plemienia Nieńców – hodowców reniferów z Półwyspu Jamal oraz plemion Jakutów i Ewenów.


DR GRZEGORZ SZYMCZAK
Doktor nauk humanistycznych. Literaturoznawca. Pracownik naukowy na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się współczesną literaturą rosyjską, ze szczególnym uwzględnieniem postmodernizmu, a także zagadnieniami dotyczącymi Rosji współczesnej. Jego ważniejsze publikacje to: «Terpsychora w ekstazie, czyli pijany Wieniczka», «Wiktor Pielewin: zabawa w postmodernizm», «Wiktor Pielewin: technologia sukcesu. Recepcja prozy Wiktora Pielewina w Polsce, problemy przekładu Generation „P”».


DR ROBERT WYSZYŃSKI
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził badania o polskich zesłańcach w Kazachstanie, odrodzeniu narodowym w Buriacji, na Białorusi oraz w Jakucji. Ostatnio wraz z grupą studentów w ramach akcji „Rodak – соотечественник” objął badaniami rosyjskojęzycznych emigrantów mieszkających w Obwodzie Kaliningradzkim, emigrantów z Kazachstanu osiadłych w Niemczech oraz pochodzących z tych samych wsi repatriantów mieszkających w Polsce. Prowadził wspólne badania wśród emigrantów rosyjskich w Polsce. Jego zainteresowania teoretyczne oscylują wokół kulturowej koncepcji grupy narodowej i etnicznej, pamięci zbiorowej grupy narodowej, tożsamości indywidualnej i społecznej. W ramach badań interesował się również ponadnarodowymi formami identyfikacji (panmongolizm, panturkizm). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polonii na świecie.


 


Dyrektor Festiwalu
Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl
Koordynator Polska-Rosja
Elena Małygina-Tworkowska
lena@ear.com.pl
Telefony:
+48 22 877 44 52
+48 22 837 91 44
kinoteka sputnik      kino kultura sputnik      kino praha sputnik

PKP intercity      iplex.pl


Strony festiwalu wykorzystują pliki cookies. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Polityka prywatności.