fb
MAPA STRONY

wersja rosyjska serwisu
festiwal sputnik
A A A

KSIĄŻKI

      DOBRA KREW. W KRAINIE RENIFERÓW, BOGÓW I LUDZI
Rodzaj publikacji: Literatura podróżnicza
Autorka: Magdalena Skopek
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: wrzesień 2012 r.

DOBRA KREW. W KRAINIE RENIFERÓW, BOGÓW I LUDZI - okladka

„Dobra krew” to osobista relacja z wyprawy „na koniec ziemi”. W podróż na Jamał wybrała się Magdalena Skopek, doktor fizyki, pasjonatka fotografii. Dotarła tam do Nieńców – oddalonego od cywilizacji, koczowniczego ludu trudniącego się polowaniem i hodowlą reniferów. Jako przybyszka, która otrzymała nienieckie imię Mjagnie, przez dwa miesiące żyła i przemieszczała się z rodziną Akatteto. Powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien, jadła surowe mięso i ryby, spała w legowisku w czumie, gotowała, odwiedzała święte miejsca. Jej życie w północnosyberyjskiej tundrze okazało się surową i fascynującą przygodą, z której przywiozła debiutancką książkę i zdjęcia – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody....


      TRYPTYK „SYBERIA WZDŁUŻ I WSZERZ”
Rodzaj publikacji: Literatura podróżnicza
Autor: Romuald Koperski
Wydawnictwo: GRAFIX
Data wydania: 2011 r.

TRYPTYK „SYBERIA WZDŁUŻ I WSZERZ” - okladki

„POJEDYNEK Z SYBERIĄ” jest relacją z ekspedycji samochodowej wiodącej z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię i Amerykę Północną. Celem wyprawy było pokonanie samochodem Syberii. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem, więc autor podróżował bez szczegółowych map i informacji. „PRZEZ SYBERIĘ NA GAPĘ” to opowieść o samotnym spływie gumowym pontonem, największą syberyjską rzeką Leną. Romuald Koperski zmierzył się z Syberią, nie posiadając odpowiedniego sprzętu, zapasu żywności i pieniędzy. Autor przepłynął pontonem 4500 km! Za tę niezwykłą podróż otrzymał prestiżową nagrodę „Kolosa” oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. „SYBERIA ZIMOWA ODYSEJA” to pełna niezwykłych przygód relacja z najtrudniejszej w historii motoryzacji, zimowej ekspedycji samochodowej, z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Podróżnicy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsi w dziejach motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi.


      NA PRZEKÓR LOSOWI
Rodzaj publikacji: Literatura podróżnicza
Autor: Marcin Gienieczko
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: marzec 2013 r.
Tematem książki jest przemierzenie Dalekiej Północy. Pieszo, w kanoe, na nartach, skuterem, psim zaprzęgiem, kajakiem. Od północnych rubieży Norwegii po Półwysep Kolski, Góry Mackenzie w Kanadzie, skutą lodem rzekę Kołymę w północno-wschodniej Syberii oraz największą i najdłuższą rzekę Syberii Lenę. Od brzegów Bajkału po Ocean Arktyczny! Jest to wieloetapowa podroż przez miejsca, gdzie oprócz strzelających od mrozu świerków, nie słychać nic. Czasami można tylko usłyszeć własne bijące serce.


      DUCHLESS. OPOWIEŚĆ O NIEPRAWDZIWYM CZŁOWIEKU
Rodzaj publikacji: Literatura obyczajowa
Autor: Siergiej Minajew
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Claroscuro
Data wydania: wrzesień 2012 r.

DUCHLESS. OPOWIEŚĆ O NIEPRAWDZIWYM CZŁOWIEKU - okladka

Jeden z najgłośniejszych debiutów w literaturze rosyjskiej ostatnich lat. Książka po upływie zaledwie jednego miesiąca znalazła się na listach bestsellerów. W ciągu dwóch lat sprzedanych zostało ponad 2 miliony egzemplarzy. Jak mówi sam autor, poświęcił ją straconemu pokoleniu Rosjan urodzonych, tak jak on, w latach 70-tych. Tytuł symbolizuje stan duszy przedstawicieli tej generacji. Główny bohater książki to manager pracujący w moskiewskiej filii dużej francuskiej spółki, bezskutecznie starający się zagłuszyć swe rozterki i poczucie bezsensu życia alkoholem i narkotykami. Każdy jego wieczór wygląda podobnie: modne kluby, ludzie oceniający innych tylko na podstawie markowego ubrania, puste rozmowy o nowych trendach i urlopach w egzotycznych krajach, „porządne” dziewczyny, które cenią się drożej od luksusowych prostytutek, ścieżki kokainy na szklanych blatach klubowych toalet. Książka Minajewa to także obraz współczesnej Moskwy, jakiej nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych.


      NAMIESTNICZKA. KSIĘGA III - OSTATNI TOM TRYLOGII SUREMU
Rodzaj publikacji: Literatura fantasy
Autorka: Wiera Szkolnikowa
Tłumaczenie: Rafał Dębski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 4.10.2012 r.

NAMIESTNICZKA. KSIĘGA III - OSTATNI TOM TRYLOGII SUREMU - okladka

Zdawać by się mogło, że w Imperium Anryjskim wreszcie nastał czas spokoju i radości. Na tronie zasiada przepowiedziany w proroctwie król-elf, a królowa właśnie urodziła mu następcę. Na pozór wszystko w państwie układa się dobrze, ale przecież gdzieś zawsze czai się nieszczęście, a rzeczywistość nader często wygląda zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać.
„Istnieją książki, które swą fabułą porywają już od pierwszej strony, wciągając czytelnika w świat wykreowany w najdrobniejszych szczegółach. Lecz są i takie, w których trzeba się rozsmakować (…) dopiero w trakcie lektury odsłaniają bogactwo fabuły, epicki rozmach w konstrukcji opisywanego w nich uniwersum oraz wielce ciekawie zarysowane sylwetki bohaterów. (…) Do takich właśnie pozycji zaliczyć można „Namiestniczkę” Wiery Szkolnikowej.” - Maja Białkowska, Poltergeist


      NARODZINY CZY ŚMIERĆ NARODU?
NARODOWOTWÓRCZE DZIAŁANIA ELIT BIAŁORUSKICH I BURIACKICH PO UPADKU ZSRR

Rodzaj publikacji: Literatura naukowa
Autor: Robert Wyszyński
Wydawnictwo: Scholar
Data wydania: 2010 r.
Książka jest próbą opisu działań narodowotwórczych Białorusinów i Buriatów podejmowanych po upadku ZSRR. W jednym i drugim przypadku można mówić o późnym nacjonalizmie młodych małych narodów. Obie grupy były poddane procesowi planowego wynaradawiania prowadzonemu w ramach jednej scentralizowanej polityki sowietyzacji obie uległy zupełnej ateizacji na poziomie instytucjonalnym, obie doświadczyły ludobójstwa – przede wszystkim eksterminacji elit. Pomimo tego zaobserwować można, tak na Białorusi, jaki w Buriacji, odrodzenie narodowe. Jak to się dzieje, że w czasach postmodernizmu i globalizacji odradza się naród? Te odległe kulturowo i cywilizacyjnie grupy dają szansę na zweryfikowanie koncepcji konstruktywistycznych końca narodu, jako wspólnoty wyobrażonej. Na przykładzie Białorusi można również zastanawiać się nad rolą państwa jako katalizatora procesu narodowotwórczego.


      OCZAMI RADZIECKIEJ ZABAWKI
Rodzaj publikacji: Literatura non-fiction, reportaż
Autor: Konstanty Usenko
Wydawnictwo: Czarne
Data Wydania: 08.10.2012

OCZAMI RADZIECKIEJ ZABAWKI - okladka

Oczami radzieckiej zabawki to barwna opowieść o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej od początków punk rocka i nowej fali, aż po najnowsze produkcje z pogranicza hip-hopu, electro i innych stylów muzycznych. Z tekstów piosenek i ludzkich życiorysów, opisanych na tle społeczno- politycznej zawieruchy, wyłania się obraz współczesnej Rosji widzianej oczami pokolenia urodzonego w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Autor opowiada o bohaterach radzieckiej i rosyjskiej offowej sceny muzycznej, notując na marginesie własne wspomnienia jako uczestnik i naoczny świadek wielu opisanych wydarzeń.


Dyrektor Festiwalu
Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl
Koordynator Polska-Rosja
Elena Małygina-Tworkowska
lena@ear.com.pl
Telefony:
+48 22 877 44 52
+48 22 837 91 44
kinoteka sputnik      kino kultura sputnik      kino praha sputnik

PKP intercity      iplex.pl


Strony festiwalu wykorzystują pliki cookies. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Polityka prywatności.