Koncerty

Faina Nikolas – wokalistka z bogatym repertuarem utworów rosyjskich
08.11, godz. 18.00 Kultura; 12.11, godz. 18.00 Kinoteka

Faina Nicolas urodziła się w Rosji, na Syberii. Matka Fainy jest Rosjanką, ojciec Niecem. Wykształcenie artystki to ukończona szkoła podstawowa w klasie akordeonu oraz studia muzyczne w Krasnodarze (1981-1985) na wydziale wokalnym, specjalizacja - śpiew klasyczny.

Z zawodu Faina jest wokalistką, solistką zespołu estradowego, artystką chóru akademickiego. W Rosji, jeszcze zanim rozpoczęła studia, pracowała w profesjonalnym zespole muzycznym jako solistka-wokalistka. Podczas studiów kontynuowała pracę w agencji estradowo-koncertowej oraz "Teatrze Variete" w Krasnodarze a także śpiewała w cerkiewnym chórze. W 1990r. otrzymała propozycję pracy w Teatrze Estrady w Soczi. Pracowała tam jako solistka programu muzyczno-artystycznego. W 1992r. w ramach międzynarodowej wymiany kulturowej przyjechała do Polski. Od tego czasu związała życie z Polską.
Cała rodzina to muzycy.
Występowała w muzyczno-artystycznych programach w Warszawie (hotele "Victoria", "Europejski") oraz w Szczecinie ("Babylon"). Współpracowała z agencją "Allegro" (Warszawa).
Od 1995r. śpiewa w zespole muzycznym "Rendez-vous" (muzyka rozrywkowa), a od 2007 roku występuje także solo, akompaniując sobie na gitarze akustycznej.
www.evart.pl


Lena Ledoff – pianistka i kompozytorka, repertuar jazzowy
07.11, 09.11, 10.12, 12.11, 13.11, 14.11, 15.11 godz. 17.00 – Kino Kultura

Pianistka, kompozytorka. Ur. w St.Petersburgu. Ukończyła Akademię Muzyczną w Woroneżu w klasie fortepianu.

Od 15 lat mieszka w Polsce. Jest autorką opracowań muzyki klasycznej na jazzowo: płyta "Wish" ( 2001r.) Występowała jako liderka formacji "Lena Ledoff Trio" na licznych festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą m.in. "Jazz Jamboree 2008"( Warszawa), "Memory to Miles" ( Kielce), Festiwal Pianistów Jazzowych ( Praga), "Świdnickie Noce Jazzowe", "Chopiniana" ( Warszawa), Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy (Warszawa), "Kolory Polski" (Łódź), „Horice JazzNight", "Project Chopin" ( Wrocław), "Komeda-Pamięć-Inspiracje" (Poznań). Jako muzyk współpracowała z festiwalami filmowymi Cameraimage ( Łódź), Nowe Horyzonty ( Cieszyn), "Sputnik nad Warszawą" (Warszawa), " Jazz Jamboree - Poranki jazzowe" ( Warszawa).


Evgen Malinowskiy
07.11, godz. 19.00 Kinoteka; 14.11, godz. 20.30 Kultura

Aktor, muzyk, charyzmatyczny wykonawca pieśni rosyjskich bardów: Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma.
Evgen Malinovskiy, mieszka w Polsce od 1992 roku. Urodził się w Biełowie, na Syberii. Studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, absolwent Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie. Aktor filmowy i teatralny, muzyk, zarówno w Rosji jak i w Polsce uczestniczył w wielu projektach muzycznych jako gitarzysta basowy.
Ma na swoim koncie role w wielu polskich produkcjach filmowych, m. in.: "Ekstradycja", "Miasto prywatne", "Boża podszewka", "Na dobre i na złe", "Szczur", "Quo vadis", "Lokatorzy", "Fala zbrodni", "Pensjonat pod różą", "Kryminalni", "Bulionerzy", "Odwróceni".

Odtwórca głównej roli w spektaklu Raszyda Tuguszewa pt.: "Rajskie jabłka" na scenie warszawskiego teatru POLONIA Krystyny Jandy. Spektakl opowiada o miłości, pasji, życiu i śmierci Włodzimierza Wysockiego.
W lipcu 2009, podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli reżysera przygotowując spektakl "Na planecie WladWysocki". Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Wysockiego i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago. Solowy, realizowany od września 2004, projekt pt.: "Syberyjski bard zaprasza" obejmuje utwory Włodzimierza Wysockiego, Aleksandra Rozenbauma i Bułata Okudżawy. Evgen Malinovskiy śpiewa po rosyjsku akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów. W ramach projektu dotychczas ukazały się dwie płyty: PROLOG i TROPAMI WYSOCKIEGO.
www.evart.pl


Gendos – niezwykłe przedstawienie i występ szamana z Tuwy (Syberia)
14.11 godz. 20:30 - Kinoteka

"Jest osobą z niezwykłym darem, jest naturalnym nieoszlifowanym diamentem współczesnej, tuwińskiej, muzyki." Stwierdziła Sainkho Namtchylak o Gendosie.

Gendos jest mistrzem tuwińskiego śpiewu khoomei, techniki która pozwala na wydobywanie do czterech dźwięków jednocześnie. Pierwszy to dźwięk podstawowy o stałej częstotliwości, pozostałe to dźwięki harmoniczne, świszczące wysoko alikwoty. Daje to niezwykłą wibrację o pierwotnym, atawistycznym wręcz posmaku, przenikającym słuchacza na wskroś, stwarzając poczucie obcowania z czymś tajemniczym i naturalnym zarazem.
Podczas koncertów Gendos wprowadza słuchaczy w świat azjatyckich stepów, syberyjskiej tajgi, przeszłości i przyszłości. Swoim śpiewem składa hołd rodzicom, tajdze, która jest jego domem, bezkresnym przestrzeniom przemierzanym przez stada koni, zwierzętom, wodzie, wiatrowi. Swoje wspomnienia Gendos snuje przy dźwiękach oryginalnych tuwińskich instrumentów, doshpulura, igila, byzanchy i wprawiającej w trans drumli – homus. Towarzyszą mu też delikatnie brzmiąca, chińska cytra – chadagan i będący wierzchowcem, w wyprawach w zaświaty, strojny w magiczne kwiaty i dzwonki szamański bęben – dungur.


Zespół rosyjskich instrumentów ludowych "Diwo"
05.11, godz. 19.00

Zespół rosyjskich instrumentów ludowych "Diwo" został założony w 1999 roku. Jego członkowie to nauczyciele szkół muzycznych m. Obninska obwodu Kałużskiego. Kierownik zespołu, Irina Woropajewa jest wykładowcą w grupie instrumentów ludowych. Do repertuaru zespołu należą: rosyjska muzyka ludowa, różnorodne aranżacje popularnych zagranicznych melodii klasycznych. Ludowe, klasyczne i współczesne melodię przeplatają się i przenikają jedna w drugą, tworząc jedną przestrzeń dźwiękową. Taka różnorodność gatunków pozwala zespołowi "Diwo" brać udział w różnorodnych projektach – zespół występuje sam lub wspólnie z innymi wykonawcami. Owocna współpraca łączy "Diwo" z zasłużoną artystką Rosji Lidią Muzaliową.

Zespół "Diwo" jest wielokrotnym laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów oraz rożnych festiwali. Z ogromnym powodzeniem koncertują nie tylko w Rosji, ale i poza jej granicami: w Czechach, Francji, Białorusi, Włoszech, Niemczech, Polsce.


Lech Dyblik – pasjonat specyficznego i nieznanego w Polsce gatunku rosyjskiej muzyki "szanson" (tzw. Muzyka bandycka)
15.11 godz. 20.00 – Kinoteka

Lech Dyblik: urodzony w 1956 w Złocieńcu. Absolwent PWST z 1980 roku, w latach 1981-87 aktor Teatru Narodowego. Aktor teatru, filmu i teatru telewizji. Stworzył wyraziste drugoplanowe kreacje w filmach takich jak "Kroll", "Ogniem i mieczem", "Człowiek wózków", "Wtorek" i "Zemsta". Wystąpił także w serialach - "Boża podszewka", "Sukces", "Wiedźmin"... Na stałe mieszka w Łodzi. Pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki - "szansonem" (tzw. muzyką bandycką). "Banditem songs" to unikatowy projekt powstały z inspiracji odesskich. Lech jest jedynym polskim artystą śpiewającym ten rodzaj pieśni – uliczny i złodziejski folklor, mający swe źródło w Odessie lat 20-ych ubiegłego stulecia. Ciekawostką jest nienaganny akcent artysty, właściwy ówczesnemu żargonowi – Lech Dyblik śpiewa po rosyjsku. Każdy utwór poprzedzony jest krótką opowiastką lub streszczeniem, oczywiście po polsku.

Lech Dyblik o BANDITEN SONGS:
"To żartobliwe tłumaczenie rosyjskiego zwrotu "błatnyje piesni". Pierwszy raz błatnyje piesni usłyszałem w więzieniu w Rostowie nad Donem gdzie trafiłem na jedną noc z powodu podobieństwa do Lochy Skripacza. Oszusta poszukiwanego wtedy listem gończym. Każda z tych pieśni jest opowieścią o jakimś zmarnowanym życiu, o tęsknocie czy też o niewiernej kobiecie.
Odessa jest miejscem gdzie Blatnyje piesni powstawały . Wiele z tych utworów napisanych jest żargonem odeskim. Teksty są często mierne pod względem literackim ale nie o kunszt artystyczny tu chodzi tylko o prostą opowieść o uczuciach. Ciekawostką może być fakt że od tego repertuaru zaczynał W. Wysocki Cała jego późniejsza twórczość jest właśnie w "błatnym" stylu. - Lech Dyblik
www.evart.pl


KONCERT ROSYJSKI - Michał Bober & Sticky Hands
08.11 godz. 21:30 - Kinoteka

KONCERT WSPÓŁCZESNYCH UTWORÓW ROSYJSKICH to wyjątkowy projekt w wykonaniu adczonych artystów z Wrocławia i Opola utrzymany w stylu pop, zdomieszką muzyki soul, jazz i r'n'b. Siłę wokalną stanowią trzy osoby: Michał Bober, Joanna Przybyła oraz Beata Kurda. Zespół "Sticky Hands" to pięcioro muzyków z Wrocławia: Adam Buczma, Karol Gola, Łukasz Matyasik, Zbyszek Opiela i Krzysztof Rolak.
Koncert jest niezapomnianą podróżą w świat współczesnej popularnej muzyki rosyjskiej. Dzięki powstałym w ostatnich latach przebojom, takim jak "Chernyj bumer" Seryogi czy "V oblakie taya" Stasa Piechy, a także odświeżonym hitom typu "Serce" Leonida Utiesowa, mamy do czynienia z niezwykłą muzyczną mozaiką, w której nie brakuje również polskich akcentów - na przykład utwór "Ta ostatnia niedziela" w wersji rosyjskiej.
"Mam nadzieję, iż repertuar trafi w gusta osób pamiętających rosyjskie przeboje sprzed 20 lat, oraz do młodzieży, do nowego pokolenia, które poprzez brak uprzedzeń może stworzyć zupełnie nową modę na muzykę ze Wschodu" - mówi Michał Bober.
Projekt powstał w 2007 roku we Wrocławiu z inicjatywy Michała Bobera - wokalisty, który kształcił się w Opolskim Studiu Piosenki. W 2006 roku, podczas pobytu w Moskwie, przez cztery miesiące uczęszczał na zajęcia do Państwowej Wyższej Szkoły Estradowo-Jazzowej. W tym czasie zdążył także wystąpić w moskiewskim klubie, oraz zakwalifikować się do finału ogólnokrajowego festiwalu "Zolotaya Pchela".
"Pobyt w Moskwie uświadomił mi, jak bogata, różnorodna i wyjątkowa jest rosyjska kultura. Postanowiłem spoić w jedną całość dwie moje pasje: miłość do muzyki i do kultury rosyjskiej, czego efektem jest właśnie ten koncert. Zależy mi na tym, aby Polacy byli świadomymi odbiorcami wschodniej muzyki. Będę zadowolony, jeżeli mój projekt się do tego w jakikolwiek sposób przyczyni".
Niemalże równolegle z narodzinami koncertu, powstała strona poświęcona rosyjskiej muzyce pod adresem www.muzykarosyjska.pl. Poza informacjami na temat rosyjskich artystów, można na niej przeczytać o wszystkich wydarzeniach muzycznych odbywających się w Polsce, a mających ścisły związek z Rosją.
www.koncertrosyjski.pl
www.myspace.com/michalbober


Copyright 2009 © Sputnik nad Polską