JURY KONKURSU FILMÓW FABULARNYCH
Kinga Dębska jest absolwentką reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, ostatnim z nich jest nagrodzona Orłem pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Moje córki krowy” jest jej drugim filmem fabularnym, za który dostała nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz ponad dziesięć innych nagród w Polsce i na świecie. „Moje córki krowy” obejrzało w kinach ponad 730 tysięcy widzów. Kinga Dębska jest również autorką bestsellerowej książki pod tym samym tytułem.
Anna Kazejak – reżyserka filmowa i scenarzystką. Absolwentka PWSTviT w Łodzi na wydziale Reżyserii. Laureatka kilkudziesięciu festiwali zagranicznych i krajowych, na których otrzymywała znaczące nagrody za swoje krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne (m.in. „Jesteś tam”, „Kilka prostych słów”). W 2005 roku wraz z dwójką przyjaciół ze studiów (M. Migas i J. Komasa) debiutowała filmem fabularnym pt. „Oda do radości”. Najmłodsi debiutanci polskiego kina zdobyli przychylność krytyki oraz ważne nagrody. Na swoim koncie ma długometrażowy film dokumentalny „Bocznica” oraz indywidualny film fabularny „Skrzydlate świnie”. Jej ostatni film to koprodukcja polsko-duńska pt. „Obietnica” (ang. „The Word”), której światowa premiera miała miejsce na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich.
Artur Zaborski - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował krytykę literacką i filmoznawstwo. Dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy, były redaktor magazynu „Fragile”, portalu Onet.pl i redaktor naczelny serwisu Stopklatka.pl. Publikuje w polskich i amerykańskich mediach, m.in. w „Przeglądzie", „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, Weekend.Gazeta.pl i Fandor. Ponadto współpracuje z Polskim Radiem i telewizją Kino Polska. Stały bywalec festiwali filmowych w Berlinie, Cannes, Moskwie, Teheranie i Wenecji. Wykładowca uniwersytecki i prowadzący premiery filmowe.
JURY KONKURU FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Hanna Polak - reżyser, producent, operator. Ukończyła Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGIK) na wydziale operatorskim. W 2004 zakończyła pracę nad filmem dokumentalnym „Dzieci z Leningradzkiego”, który był nominowany do Oscara, otrzymał nagrodę IDA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów) i był nominowany do nagrody Emmy w dwóch kategoriach, wśród wielu innych nagród, które film zdobył. W 2015 ukończyła pełnometrażowy film dokumentalny “Nadejdą lepsze czasy”, który otrzymał nominację Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych, oraz prestiżową Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu ID FA w Amsterdamie. W sumie film otrzymał ponad 30 nagród i nominacji na całym świecie.
Hanna Polak prowadziła wykłady na temat produkcji filmowej i filmu dokumentalnego na uniwersytetach i warsztatach na całym świecie.
Od wielu lat działa na rzecz dzieci bezdomnych na całym świecie, jak również współpracuje z różnymi organizacjami pomocowymi, zajmującymi się dziećmi nieuprzywilejowanymi.
Piotr Szygalski – od lat w Radiu Praga prowadzi programu „P.S. Kino”. Przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował bądź nadal współpracuje także m.in. z „Machiną”, „Maximem”, „Playboyem”, „Kulisami Kultury”, Wirtualną Polską, TV P Kultura, TV P HD i wydawnictwem WA B. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TV P2: „Ulice Kultury”, „Dzięki Bogu już piątek”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”. Regularnie współpracuje z Festiwalem „Sputnik”.
Dorota Roszkowska - doświadczona producentka, wykładowczyni i ekspertka filmu dokumentalnego. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1997-2002 pracowała jako redaktor zamawiająca w redakcji kulturalnej TV P2, gdzie była odpowiedzialna za współpracę koprodukcyjną z europejskim kanałem kulturalnym ARTE. Pod jej redakcją powstało wiele filmów dokumentalnych, międzynarodowych debat i wieczorów tematycznych, transmitowanych w Polsce i Europie. Od 2003 roku prowadzi studio filmowe Arkana (www.arkanastudio.pl). Z jej inicjatywy powstała Akademia Sztuk Dokumentalnych, która jest organizatorem międzynarodowych szkoleń w tym pitchingu Dragon Forum (www.dragonforum.pl) na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz szkoleń w Kijowie, Moskwie, Permie i pokazów filmowych w ramach warszawskiej „Sztuki Dokumentu” (www.sztukadokumentu.pl).