Petersburskie historie – wystawa zdjęć Aleksandra Petrosjana
5–15 listopada 2015
7 listopada 2015, godz. 17.00 - wernisaż wystawy: spotkanie z autorem (przed filmem „Spacer”) poprowadzi Rafał Siderski
Miejsce: foyer kina Iluzjon, ul. Narbutta 50a
O wystawie
„Petersburskie historie” to kilkadziesiąt zamkniętych w kadrze urywków z życia mieszkańców Wenecji Północy. Autor okiem aparatu śledzi uliczne dramaty, miłości, odkrywa blaski i cienie codzienności
w Petersburgu. Jego zdjęcia to eklektyczna opowieść o świecie, w którym miesza się to, co w kulturze niskie, i to, co wysokie; to, co dalekie, i to, co bliskie. Na fotografiach widzimy ludzi, którym w życiu się powiodło – zakochanych, dobrze zarabiających – i takich, dla których petersburska melancholia nie jest tylko figurą stylu. Samotnicy spacerujący po zaśnieżonym Newskim, tłumy na moście Pałacowym, sportowcy ścigający się skuterami po Newie, bezdomni na Nabierieżnoj – na zdjęciach Aleksandra Petrosjana świat jest do granic autentyczny, namacalny, a przy tym niezmiernie estetyczny, nawet jeśli brzydki.
Wystawie towarzyszą dźwięki tła – muzyka miasta nagrana na ulicach współczesnego Petersburga. Uderzenia obcasów o trotuar, szum przejeżdżających samochodów, odgłosy metra, plusk wody w kanałach, śmiechy i kłótnie mieszkańców – to wszystko pozwoli maksymalnie blisko poznać „Petersburskie historie”.
O artyście
Aleksandr Petrosjan – pochodzi z Petersburga, od 2000 roku zajmuje się fotografią reporterską.
W latach 2003–2008 pracował jako fotograf w miejskim tygodniku „Moj Rajon”, od 2008 roku fotografuje dla domu wydawniczego Kommiersant. Publikował w takich tytułach jak „Newsweek”, „National Geographic”, „Ogoniok”, „Argumenty i Fakty”, „Izwiestia”. Jest laureatem wielu nagród,
w tym petersburskiego wyróżnienia „Fotograf roku” (2006, 2007), krajowej nagrody „Najlepszy fotograf” w kategoriach architektura oraz gatunek (2009 i 2012). W 2003 roku został laureatem międzynarodowego konkursu Society of New Design w kategorii fotografia reporterska (wyróżnienie Award of Excellence).
Swoje zamiłowanie do fotografii reporterskiej przekornie wyjaśnia brakiem wyobraźni. Oglądając zdjęcia Petrosjana, nie sposób mu jednak jej odmówić, tak jak świetnej intuicji, szybkości reakcji
i umiejętności pozostania niezauważonym. Fotografowanie to dla niego prawdziwa alchemia – to nie fotograf rządzi aparatem, ale aparat nim. Zdjęcie, które w zamyśle artysty miało coś przedstawiać, umyka autorowi i znajduje drugie życie w oczach widza. Zdaniem Petrosjana, fotografując nawet zwykły rower, trzeba starać się odkryć Amerykę.
Rafał Siderski - ur. 1984 r. w Białymstoku. Absolwent Pedagogiki Kulturoznawczej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie, Obecnie doktorant ITF w Opavie. Fotograf dokumentalista. Wykładowca w warszawskiej Akademii Fotografii. Jeden z organizatorów projektu Albom.pl zajmującego się archiwami fotograficznymi, głownie na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Jego wystawy można było oglądać w kraju i na świecie. Regularnie publikuje w polskich dziennikach i magazynach.
powrót