• filmy 9.Festiwal Sputnik nad Polską - 5-15 XI 2015 Warszawa, listopad 2015-marzec 2016 - inne miasta w Polsce
  • filmy Spotkania literackie (więcej...)
  • jury Jury 9. Festiwalu Sputnik nad Polską (więcej...)
Przedstawienia teatralne

Mistrz i Małgorzata

19, 20 listopada 2015, godz. 19.00

Miejsce: Duża Scena Teatru „Rampa”

 

Młody duchem i ciałem Michał Konarski – autor adaptacji i reżyser – proponuje dość osobistą interpretację arcydzieła Bułhakowa. Jednak niczego nam nie narzuca, a raczej dzieli się tym, co go w powieści, którą analizował przez wiele lat, urzekło i zahipnotyzowało. Efekt to ciekawie skondensowana fabuła i bogactwo symbolicznych scen pozostawionych do interpretacji widza.

Nowatorska inscenizacja „Mistrza i Małgorzaty” początkowo nie przypadła do gustu bardziej rygorystycznym krytykom, niemniej została odebrana bardzo pozytywnie przez młodych widzów, którzy dali temu wyraz w mediach społecznościowych. Często pisali, że po obejrzeniu naszej interpretacji postanowili sięgnąć po dzieło, a ci, którzy już znali „Mistrza i Małgorzatę”, przyznawali że wiele symboli oraz groteskowych scen uszło ich uwadze i po spektaklu wracają do lektury. Starsi widzowie twierdzili, że zręcznie wplecione w spektakl piosenki Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych „Wołga, Wołga” i „Świat się śmieje” znakomicie uwydatniły liczne absurdy Rosji lat 30.

Adaptacja „Mistrza i Małgorzaty” autorstwa Michała Konarskiego została wyróżniona w rankingu „Najlepsi w sezonie 2011/2012” miesięcznika „Teatr”.

Autor: Michaił Bułhakow

Na podstawie przekładu Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego

Adaptacja, tłumaczenie piosenek, scenografia i reżyseria: Michał Konarski

Choreografia: Inga Pilchowska

Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

Muzyka: Fabian Włodarek, Jakub Orłowski

Obsada: Robert Kowalski, Dominika Łakomska, Marek Frąckowiak

Czas trwania spektaklu: 150 min


powrót