fb
RU










Moskwo kocham Cię !

Chodząc po Moskwie
Gatunek: Komedia liryczna
Reżyseria: Gieorgij Danelija
Scenariusz: Giennadij Szpalikow
Zdjęcia: Wadim Usow
Rok produkcji: 1963
Czas trwania: 78 min.

Obsada:
Nikita Michałkow, Alieksiej Łoktiew, Jewgienij Stieblow, Galina Polskich

Nagrody/wyróżnienia:
1964 – Wyróżnienie dla Gieorgija Danelija na MFF w Cannes
1964 – Nagroda dla operatora Wadima Usowa na WFF w Leningradzie
1964 – Nagroda I w konkursie filmów na Kongresie w Mediolanie
1966 – Nagroda Specjalna Międzynarodowego Przeglądu Filmowego w Rymie
1966 – Nagroda za pracę operatorską na Robotniczym Festiwalu Filmowym w Czechosłowacji

Opis:
Komedia liryczna – gatunek, w jakim z wyjątkowym blaskiem wyraził siebie Georgij Danelija. Filmem „Chodząc po Moskwie” zaczął on swoją wspinaczkę na wyżyny popularności. Wraz z nim kroczyli także inni młodzi utalentowani aktorzy: Nikita Michałkow, Galina Polskich, Jewgienij Stieblow czy kompozytor Andriej Pietroń. Trudno znaleźć człowieka nieznającego piosenki ze słowami wiersza Giennadija Szpalikowa, która stała się motywem przewodnim tego filmu. Mówiła ona o wspaniałej moskiewskiej młodzieży lat 60-tych, wzajemnej pomocy, przyjaźni, i oczywiście – o miłości.

Człowiek z kamerą filmową
Gatunek: Film dokumentalny
Reżyseria: Dżiga Wiertow
Scenariusz: Dżiga Wiertow
Zdjęcia: Michaił Kauffman
Rok produkcji: 1929
Czas trwania: 66 min.

Opis:
„Człowiek z kamerą” to poetycki obraz Moskwy lat 20-tych, obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Setki perspektyw, doskonały montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość, lecz także tworzy ją na nowo za pomocą wszechmocnego oka kamery. Niezwykłe rytmiczne zestawienia ujęć prowokują skojarzenia, obrazy codzienności zderzają się z autotematycznymi zdjęciami ukazującymi proces tworzenia dzieła filmowego.

Dworzec białoruski
Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Andriej Smirnow
Scenariusz: Wadim Trunin
Muzyka: Alfred Sznitke
Zdjęcia: Paweł Liebieszew
Rok produkcji: 1970
Czas trwania: 101 min.

Obsada:
Jewgienij Leonow, Anatolij Papanow, Wsiewołod Safonow, Aleksiej Głazyrin, Nina Urgant

Opis:
Po 25 latach, na pogrzebie przyjaciela, spotykają się dawni towarzysze broni. Dowódca kompanii saperów jest obecnie dyrektorem dużej fabryki, dowódca zwiadu pracuje jako ślusarz, radiotelegrafista jest księgowym, a dawny miner – dziennikarzem. Mimo tak smutnej okazji wszyscy cieszą się ze spotkania, choć już wkrótce okazuje się, że ich drogi życiowe rozeszły się tak bardzo, że z trudem znajdują wspólny język. Każdy żyje swoimi problemami i kłopotami, heroiczna przeszłość wydaje się bezpowrotnie zamkniętym rozdziałem. Jednak pozornie.


Moskwa
Gatunek: Film krótkometrażowy
Reżyseria: Bakur Bakuradze
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 35 min.

Opis:
To film o mniejszości kirgiskiej – codziennym życiu osób, które przyjeżdżają do Rosji, żyją w zamkniętych skupiskach, często w skrajnie trudnych warunkach, ale jednocześnie dobrze wykonują swoją pracę. Sprzątają ulice, pielęgnują kwiaty, zawsze grzecznie się witają. Pod koniec filmu jeden z pracowników spóźnia się na autobus, który odwozi ich do mieszkania. Wraca więc późno, zatrzymuje się na placu, na którym młodzi ludzie całują się i jeżdżą na skateboardach. W końcu wsiada do miejskiego tramwaju, do którego wchodzi też grupa skinheadów…


Moskwa
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Aleksandr Zeldowicz
Scenariusz: Władimir Sorokin, Aleksandr Zeldowicz
Muzyka: Leonid Diesjatnikow
Zdjęcia: Aleksandr Ilchowskij
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 144 min.

Obsada:
Ingieborga Dapkunajte, Tatiana Drubicz, Natalia Koljakanowa, Aleksandr Bałujew

Opis:
Moskwa, lata 90-te… Miasto bez przeszłości i przyszłości. Miasto, które nie wybacza błędów. Moskiewska bohema, przestępczy biznes, nocne życie, łatwe pieniądze, gwałtowne uniesienia i zamęt tworzą powierzchowny obraz takiego trybu życia. Brudne pieniądze „nowego ruskiego”, o pseudonimie Mike, znikają w czasie kolejnego transportu… Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy przed ślubem przyszła panna młoda Majka zakochuje się w jego przyjacielu, który jest podejrzewany przez niego o kradzież pieniędzy. Bohaterowie filmu próbują zagłuszyć swój strach przed okrutnym życiem używkami – alkoholem i seksem. Intryga się zagęszcza do momentu, gdy problem nie zostaje rozwiązany w najbardziej uniwersalny sposób – strzałem w głowę ...


Moskwa nie wierzy łzom
Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Władimir Mieńszow
Scenariusz: Walentyn Cziernych
Rok produkcji: 1979
Czas trwania: 139 min.

Obsada:
Wiera Alientowa, Irina Murawjowa, Raisa Riazanowa, Aleksiej Batałow, Jurij Wasiljew

Nagrody/wyróżnienia:
1980 – „Oskar” dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
1980 – Nominacja do Nagrody Berlińskiego Festiwalu Filmowego „Złoty Niedźwiedź”
1981 – Nagroda Państwowa ZSRR

Opis:
Akcja filmu rozpoczyna się w 1958 r., a kończy w drugiej połowie lat 70-tych. Film pokazuje przemianę trzech jego bohaterek, młodych dziewczyn, mieszkanek hotelu robotniczego, które stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Reżyser z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia, ukazuje ich losy, codzienne radości i smutki, nadzieje i rozczarowania.

Moskwo, kocham Cię
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Iwan Ochłobystin, Gieorgij Natanson, Oleg Fomin, Wiera Storożewa, Rustam Ibragimbiekow, Iraklij Kwirikadze, Jekatierina Kalinina, Siergiej Bodrow, Dmitrij Troickij, Olga Stołpowskaja, Aleksandr Kasatkin, Jekatierina Dwigubskaja, Artiom Michałkow, Andriej Razienkow, Wasilij Cziginskij, Georgij Paradżanow, Ałła Surikowa, Jegor Konczałowskij
Scenariusz: Jekatierina Dwigubska, Iwan Ochłobystin, Andriej Razienkow, Wasilij Czyginskiej, Georgij Paradżanow, Ałła Surikowa, Ludmiła Tiemnowa, Natalia Szapocznikowa, Siergiej Popow, Iraklij Kwirikadze, Murad Ibragimbiekow, Elina Suni, Andriej Najdionow
Zdjęcia: Aleksandr Nosowskij, Siergiej Maczilskij, Anton Antonow, Sława Łazariew, Siergiej Akopow, Michaił Kwirikadze, Wasilij Sikaczinskij, Władimir Klimow
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 100 min.
Obsada: Fiodor Bondarczuk, Grigorij Antipienko, Walerij Bojachczian, Irina Brazgowka, Natalia Wdowina, Tatiana Władimirskaja, Jekatierina Dwigubskaja, Jewgienia Dobrowolskaja, Władimir Dolinskij, Sofja Dudarczyk, Dmitrij Diużew, Ludmiła Iwanowa, Jekatierina Krupienina, Fiodor Ławrow, Jewgienij Mironow, Maria Mironowa, Artiom Michałkow, Oleg Morozow, Iwan Ochłobystin, Aleksandr Paszutin, Aleksandr Rapaport, Jewgienij Styczkin, Maksim Suchanow, Aleksandra Ursulak, Oleg Fomin, Natalia Fadiejewa, Albert Filozof, Wadim Callati

18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie.
Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa.
Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem styli. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy.



Poproszę książkę zażaleń
Gatunek: Komedia satyryczna
Reżyseria: Eldar Riazanow
Scenariusz: Aleksandr Galicz, Borys Łaskin
Muzyka: Anatolij Liepin
Zdjęcia: Anatolij Mukasiej, Władimir Nachabcew
Rok produkcji: 1964
Czas trwania: 86 min.

Obsada:
Larysa Gołubkina, Oleg Borisow, Anatolij Kuzniecow, Anatolij Papanow

Opis:
W Moskwie znajduje się restauracja „Oduwancik” („Dmuchawiec”), która cieszy się złą sławą. Personel jest chamski i zaniedbuje klientów, kuchnia jest obrzydliwa. Do książki zażaleń zawsze stoi kolejka. I nic by się nie zmieniło, gdyby do tego niefortunnego miejsca nie przyszedł dziennikarz Nikitin, który przez nieporozumienie ze straszną obsługą został aresztowany. Nikitin postanowił napisać felieton o restauracji. Artykuł skupia na sobie uwagę opinii publicznej…

Rosyjskie kroniki filmowe opowiedzieć o Moskwie
Reżyseria: Ilja Gutman
Rok produkcji: 1973
Czas trwania: 60 min.
Opis:
Składająca się z sześciu części kronika o Moskwie i jej mieszkańcach – ich codzienności, pracy i odpoczynku. Zobaczymy miejskie krajobrazy lat 70-tych – ciekawostki Moskwy i życie zwykłych ludzi, a także czarno-białe kroniki z okresu przed rewolucją – drewniane wybrzeże Moskwy-rzeki, ulicy starej Moskwy, pisarza Lwa Tołstoja w otoczeniu rodziny. Zostaną pokazane kadry znamiennego wydarzenia 1961 – lotu Jurija Gagarina do kosmosu i wiele innych wydarzeń. Cała epoka socjalistyczna przewinie się w jednym odcinku.

Słowo jak głaz
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Mizgiriow
Scenariusz: Aleksiej Mizgiriow, Jurij Kławdijew
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 83 min
Obsada: Jewgienij Antropow, Dmitrij Kuliczkow, Anastasija Biezborodowa, Siergiej Szechowcow

Nagrody:
2007 – Nagroda „Za najlepszy debiut” i „Za najlepszy scenariusz” (Aleksiej Mizgiriow) na Otwarty Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

Współczesna Moskwa – błyszcząca, europejska, ale jednocześnie brutalna. Miasto nadziei i niespełnionych oczekiwań, tu wygrywa najsilniejszy. Po zakończeniu służby wojskowej Anton przyjeżdża tu za ukochaną dziewczyną. Zostaje odrzucony, ale chłopak nie przywykł do ustępstw, aby osiągnąć swój cel jest gotowy na wszystko. „Słowo jak głaz” to film o dwudziestolatkach - ludziach należących do epoki MTV, kierujących się w życiu reklamowym sloganem „Bierz od życia to, co najlepsze.”


Stworzył nas jazz
Gatunek: Komedia, musical
Reżyseria: Karen Szachnazarow
Scenariusz: Aleksandr Borodianskij, Karen Szachnazarow
Muzyka: Anatolij Kroll
Zdjęcia: Władimir Szewcik
Rok produkcji: 1983
Czas trwania: 89 min.

Obsada:
Igor Skliar, Aleksandr Pankratow – Cziornyj, Borisław Brandukow , Piotr Szczerbakow, Leonid Kurawliow

Nagrody/wyróżnienia:
1984 – Nagroda Specjalna jurorów w Grenoble (Francja)
1984 – Srebrny medal Międzynarodowego Festiwalu w Łodzi (Polska)
1984 – Dyplom MFF w Londynie
1984 – Dyplom MFF w Chicago
1984 – Dyplom MFF w Belgradzie
1984 – Dyplom MFF w Hongkongu

Opis:
Lata 20-te w ZSRR, czasy nowej polityki ekonomicznej. Studenta odeskiego technikum muzycznego Kostię Iwanowa zainteresował nowy trend w muzyce – jazz. To właśnie przez tę pasję, komsomolca wyrzucają z technikum i stawiają przed wyborem – nauka lub ulubiona muzyka. Kostia wybiera jazz i pragnie stworzyć swój własny jazz-band. W odpowiedzi na ogłoszenie zgłasza się dwóch kolegów-muzyków – Stiopa i Żora. Pierwszy gra na bandżo, drugi na perkusji. Kostia zainteresuje ich jazzową pasją i tak oto nowy jazz-band rozpocznie swoje próby…


Copyright 2011 © Festiwal Sputnik nad Polską