Motyw polski na rosyjskim ekranie

Szczors
Gatunek: Kino akcji
Reżyser: Aleksandr Dowżenko
Scenarzysta: Aleksandr Dowżenko
Rok produkcji: 1939
Czas trwania: 118 min.
Obsada: Ewgenij Samojłow, Łuka Liaszenko, Aleksandr Chwylia, Nikołaj Kriuczkow, Ławrentij Masocha

Czarno-biały film praktycznie dla każdego widza. To historyczno-rewolucyjny obraz z dużą ilością mistrzowsko sfilmowanych batalistycznych scen, przedstawiających opowieść o pułkowniku Nikołaju Szczorsie (1895-1919), legendarnym bohaterze wojny domowej. Akcja toczy się w 1919 roku na Ukrainie, kiedy wojska czerwonych zmierzają w stronę Kijowa. Tuż przed nimi toczą się walki z wojskami Petlury i Dragomirowa…


Tęcza
Gatunek: Dramat
Reżyser: Mark Donskoj, Rafaił Pierelsztejn
Scenarzysta: Wanda Wasilewska
Rok produkcji: 1944
Czas trwania: 93 min.
Obsada: Natalia Użwij, Nina Alisowa, Jelena Tiapkina, Walentyna Iwaszowa, Gans Kliering

Ekranizacja powieści Wandy Wasilewskiej pod tym samym tytułem. Film zastał nakręcony w bardzo trudnych warunkach a wszedł na ekrany w czasie wojny. Mówi o odwadze i bohaterstwie partyzantów, o zwykłej ukraińskiej kobiecie Olenie Kostiuk, który przyłączyła się do oddziałów ludowych mścicieli. „Los Oleny Kostiuk, która bez słowa skargi zniosła nieludzkie męki, tortury, śmierć nowonarodzonego dziecka zabitego przez faszystę a mimo tego nie wydała swoich przyjaciół, nikogo nie pozostawił obojętnym. Była odbierana jako symbol, uosobienie siły ludu, wielkiej odwagi i gorącej miłości macierzyńskiej…„Tęcza” dotykała do żywego, brzmiała jak gniewne przemówienie prokuratora. Wzbudzała nienawiść do wroga i życzenie, aby walczyć do końca” - wspomina odtwórczyni głównej roli, Natalia Użwij.


Czerwone liście
Gatunek: Film Historyczny
Reżyser: Władimir Korsz-Sablin
Scenarzysta: Arkadij Kulieszow, Aleś Kuczar
Rok produkcji: 1958
Czas trwania: 93 min.
Obsada: Rostisław Jankowskij, Michaił Żarow, Klara Łuczko, Giennadij Miczurin, Ija Ariepina

Rok 1936. Rejony zachodnich województw Białorusi opanowane zostają przez rewolucyjny ruch na rzecz zjednoczenia. Młody powstaniec Andriej Mietielskij, zgodnie ze zleceniem komunistycznego podziemia, zmierza do sąsiedniego rejonu, aby uprzedzić chłopów o koncentracji sił policji i odwołaniu planowanej demonstracji.


Lenin w Polsce
Gatunek: Film biograficzny
Reżyser: Siergiej Jutkiewicz
Scenarzysta: Siergiej Jutkiewicz, Ewgenij Gabriłowicz
Rok produkcji: 1966
Czas trwania: 99 min.
Obsada: Anna Łysianskaja, Maksim Sztrauch, Antonina Pawłyczewa, Tadeusz Fijewskij, Andriej Pietrow

Nagrody:
1966 – Pierwsza Nagroda w kategorii historyczno – rewolucyjnych filmów WFF
1966 – Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda francuskiego narodowego centrum kina na MFF w Cannes
1966 – Dyplom Honorowy MFF w Londynie
1967 – Nagroda Państwowa ZSRR dla Ewgena Gabriłowicza
1967 – Nagroda Państwowa ZSRR dla Siergieja Jutkiewicza

Film historyczny o wydarzeniach I wojny światowej – kwietnia 1914 roku, z którymi zetknął się w Polsce Lenin (miasteczko Poronin w Karpatach Polskich). Właśnie tam, na terytorium byłych Austro – Węgier, przyszły przywódca zostaje uwięziony jako poddany wrogiego państwa. Autorzy filmu dają widzowi szansę, aby śledził myśli bohatera, porównując jego spojrzenie na przyszłość i teraźniejszość.


Zosia
Gatunek: Film wojenny, melodramat
Reżyser: Michaił Bogin
Scenarzysta: Władimir Bogomołow
Rok produkcji: 1967
Czas trwania: 68 min.
Obsada: Pola Raksa, Nikołaj Mierzlikin, Georgij Burkow, Jurij Kamornyj

Historia miłości radzieckiego oficera i polskiej dziewczyny w ostatnich dniach wojny. Batalion, do którego należą Michaił i Wiktor, zatrzymuje się na odpoczynek w polskiej wiosce. Przyjaciele zapoznają córkę właścicielki mieszkania. Michaił od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Zosi, jednak żyje w przekonaniu, że ona wolałaby Wiktora. Dopiero kiedy batalion opuszcza wioskę, Michaił rozumie, że dziewczyna kocha właśnie jego.


Ironia losu
Gatunek: Komedia
Reżyser: Eldar Riazanow
Scenarzysta: Emil Braginskij, Eldar Riazanow
Rok produkcji: 1975
Czas trwania: 184 min.
Obsada: Andriej Miagkow, Barbara Brylska, Jurij Jakowlew, Aleksander Szirwindt, Georgij Bukow, Aleksander Bielawski, Olga Naumenko, Lija Achidżakowa

Nagrody:
1977 - Nagroda Państwowa ZSRR. Nagrodę otrzymali: reżyser Eldar Riazanow, odtwórcy głównych ról: Andriej Miagkow i Barbara Brylska, kompozytor Mikael Tariwierdijew, operator Władimir Nachabcew, scenarzysta Emil Braginskij
1976 - Andriej Miagkow – najlepszy aktor ZSRR według gazety „Radziecki ekran”
1975 - Nagroda dla najlepszej aktorki – Barbary Brylskiej Tbilisi na Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Tbilisi

„Nietypowa historia, która mogła się wydarzyć tylko i wyłącznie w noc sylwestrową” - tak nazwali autorzy najbardziej lubianą w Rosji komedię Eldara Riazanowa. Przyjaciele udają się do ruskiej bani, żeby według tradycji zmyć z siebie wszystko, co niedobre... Z okazji planowanego ślubu jednego z nich – Żeni Łukaszyna – upijają się, po czym przez pomyłkę „upychają” Żenię do samolotu relacji Moskwa – Petersburg. W obcym mieście pijany Żenia podaje taksówkarzowi swój adres, a dowieziony na miejsce, otwiera drzwi do cudzego mieszkania i kładzie się spać. Tymczasem młoda i piękna właścicielka domu, wraca i przygotowuje się do wizyty narzeczonego…


Copyright 2009 © Sputnik nad Polską