Koncerty

POKAZ FILMU NIEMEGO „AELITA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Miejsce: Kino „Iluzjon”, ul. Narbutta 50a
Data: 21 listopada, 18:00

UWAGA! Z powodów zdrowotnych pianistka Aleksandra Chmielewska nie wystąpi podczas jutrzejszego pokazu niemego filmu "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa. Muzykę na żywo wykona dla nas Marcin Pukaluk. Serdecznie zapraszamy!

 „Aelita” to prawdopodobnie pierwszy pełnometrażowy film o kosmicznym locie. Radziecka filmowa wyprawa na Mars miała miejsce aż w 1924 roku! W ramach „Sputnika” będziemy mieć przyjemność zobaczyć ten klasyk kina fantastyczno-naukowego w oryginalnej wersji, prosto z taśmy filmowej 35 mm. Muzyczną oprawę „Aelity” przygotuje kompozytorka Aleksandra Chmielewska. Podczas projekcji Aleksandra będzie tworzyć muzykę na żywo na instrumenty klawiszowe (pianino, syntezator Mooga) i elektronikę.

Aleksandra Chmielewska – kompozytorka i improwizatorka tworząca muzykę do filmów na festiwalach polskich i zagranicznych, przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkini zarządu Fundacji Muzyczne Talenty Europy i komisji wykonawczej Międzynarodowej Rady Twórców CIAM. Aleksandra jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest polegającego na improwizacji do filmu.
Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Obecnie jest doktorantką kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracuje operą o życiu meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła