Filmy festiwalowe

CZŁOWIEK, KTÓRY WSZYSTKICH ZASKOCZYŁ

Gatunek: dramat
Reżyseria: Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow
Scenariusz: Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow
Zdjęcia: Marat Taniel
Montaż: Wadim Krasnickij
Producenci: Jekatierina Filippowa, Aleksandr Rodnianskij, Katrin Kissa, Guillaume de Seille
Produkcja: Pan-Atlantic Studio, Homeless Bob Production, Non-Stop Production, Arizona Productions
Rok: 2018
Czas: 104 min

2019 NIKA (nagroda Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej) za Najlepszą główną męską rolę (Jewgienij Cyganow), Najlepszą męską rolę drugoplanową (Jurij Kuzniecow)
2018 Nagroda dla Najlepszej aktorki (Natalia Kudriaszowa) sekcji „Orizzonti” na MKF w Wenecji

Obsada: Jewgienij Cyganow, Natalia Kudriaszowa, Jurij Kuzniecow, Paweł Majkow, Wasilij Popow, Aleksiej Filimonow, Jelena Woronczichina, Maksim Witorgan, Amadu Mamadakow, Timofiej Zajcew

Natasza Mierkułowa i Aleksiej Czupow jako scenarzyści nie unikają blockbusterów („Salut 7”, serial kinowy „Gogol”), ale jako reżyserzy pozostają wierni kinu autorskiemu. To ich drugie wspólne – po skandalizujących nowelowych „Miejscach intymnych” sprzed sześciu lat – pełnometrażowe dzieło. W dużym stopniu kontynuujące tamtą tematykę. „Człowiek, który zaskoczył wszystkich”, wykorzystując motywy syberyjskiego eposu o kaczorze Żambie, który postanowił oszukać Śmierć, wpisuje się w jak najbardziej współczesny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka. Jest również gorzkim i bolesnym portretem mentalności mieszkańców rosyjskiej prowincji (choć akurat w tym kontekście film jest dużo bardziej uniwersalny), dla których każda inność jest podejrzana. Jegor Pietrowicz – szanowany przez wszystkich strażnik lasu, broniący go i przed kłusownikami, i przed zapędami lokalnych władz – praktycznie z dnia na dzień staje się śmiertelnym wrogiem wiejskiej społeczności, która nie może wybaczyć mu jego życiowego wyboru. Prowokujące postępowanie Jegora jest jednak uzasadnione, ma swoje źródło w przekonaniu o zbliżającej się wielkimi krokami agonii. By jej uniknąć, mężczyzna gotowy jest na największe nawet wyrzeczenia. Film Mierkułowej i Czupowa wywołuje psychiczny i fizyczny ból, lecz jego doznanie jest konieczne, aby niemal na własnej skórze poczuć, co wiąże się ze społecznym odtrąceniem i jakie mogą być jego bezpośrednie i długoterminowe skutki.

en    Film będzie prezentowany z angielskimi napisami

KADRY
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła