Filmy festiwalowe

CZŁOWIEK Z PODOLSKA

Gatunek: dramat, komedia
Reżyseria: Siemion Sierzin
Scenariusz: Julia Łukszina, Dmitrij Daniłow
Zdjęcia: Daniił Fomiczow
Muzyka: Dmitrij Szugajkin, Jarosław Timofiejew, Jewgienij Sierzin, Gleb Bielajew
Rok: 2020
Czas: 89 min

Nagrody:
2020 Nagroda za najlepszy film fabularny na 26. MFF o Prawach Człowieka „Stalker”
2021 Nagroda za najlepszą reżyserię (S. Sierzin), nagroda za najlepszą rolę męską (W. Majzingier) na XXIX ORFF „Vivat kino Rosji”

Obsada: Wadim Koroliow, Wiktoria Isakowa, Władimir Majzinger, Michaił Kasapow, Ilja Borisow, Taisija Wiłkowa, Oleg Riazancew, Jewgienij Sangadżijew, Olga Łapszyna

Kinowy debiut reżyserski Siemiona Sierzina jest bowiem ekranizacją dramatu autorstwa Dmitrija Daniłowa. Od momentu powstania w 2016 r. sztuka ta doczekała się już ponad pięćdziesięciu wystawień w Rosji i poza jej granicami. Na ubiegłorocznym „Kinotawrze” oparty na niej film nagrodzono za muzykę, natomiast jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka „Stalker” uznało go za najlepszą fabułę. Tytułowym „człowiekiem z Podolska” jest ponad trzydziestoletni Nikołaj Frołow (to dopiero druga rola W. Koroliowa) – człowiek, któremu w życiu niewiele, jak dotąd, się udaje. Z wykształcenia jest historykiem, ale historia nie zalicza się do jego pasji. Pragnie być muzykiem, lecz zmuszony jest zarabiać na życie, pracując jako dziennikarz w lokalnej gazecie. Marzy o wielkiej miłości, tymczasem w gruzy wali się kolejny jego związek. Na dodatek spóźnia się na pociąg do Podolska, co staje się początkiem tragikomicznych zdarzeń. Zatrzymany na pustym peronie przez służbę patrolową trafia na dworcowy komisariat, którego pracownicy – kapitan Jedwokimowa (W. Isakowa) czy starszy lejtnant Michałycz (W. Majzinger) – w niczym nie przypominają statecznych stróżów prawa. Są operetkowym odbiciem świata głównego bohatera. Świata, który obchodzi się z nim jak maszynka do mielenia mięsa. Jedno jest pewne: jeżeli uda mu się wyjść z posterunku w jednym kawałku – będzie już kimś zupełnie innym.

KADRY
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła