Aktualności

15. SPUTNIK ONLINE. 5 PROPOZYCJI NA WEEKEND

Nie wiecie, co obejrzeć w weekend w ramach 15. Festiwalu Filmów Rosyjskich online? Przychodzimy z pomocą! Mamy dla Was subiektywne zestawienie 5 filmów wartych uwagi... Który z nich wybierzecie?


1. GŁĘBIEJ!, reż. Michaił Segał, Konkurs Filmów Fabularnych

To ten film był jednym z ulubionych filmów naszej publiczności na tegorocznej edycji Sputnika. Komediodramat znanego stałym widzom reżysera ma dwuznaczny tytuł, choć tak naprawdę nie ma w nim nic dwuznacznego. Ambitny reżyser teatralny, zawsze starający się osiągnąć maksymalną głębię psychologiczną granych przez nich postaci traci etat. Roman – mimo braku doświadczenia w pracy z kamerą – przyjmuje propozycję reżyserowania filmów. Tyle że są to filmy dla dorosłych. Na planie zdjęciowym postępuje dokładnie tak samo, jak robił to w teatrze, czym wprowadza palących się do odegrania pikantnych scen aktorów w zdumienie.


2. STRASZYDŁO, reż. Dmitrij Dawydow, Konkurs Filmów Fabularnych


W ostatnich latach filmy z Jakucji są stałym punktem programu kolejnych „Sputników”. „Straszydło” uhonorowane zostało Grand Prix na ubiegłorocznym Kinotawrze w Soczi; laur za najlepszą rolę żeńską trafił natomiast do rąk Walentiny Romanow-Czyskyyraj – aktorki i pieśniarki, która wcieliła się w… postać tytułową. „Straszydłem” jest bowiem żyjąca w samotności wiejska znachorka, na widok której sąsiedzi w najlepszym przypadku odwracają wzrok, w najgorszym – posuwają się do rękoczynów. A jednak kiedy ich bliskim dzieje się krzywda, zamiast skorzystać z pomocy lekarzy – przychodzą do niej. Za pomoc płacą jedzeniem i wódką. Kobieta nie odmawia, chociaż zdaje sobie sprawę, że każda taka interwencja wyniszcza doszczętnie jej organizm.


3. BABSKA KRAINA, reż. Jelena Żygajewa, Konkurs Filmów Dokumentalnych


Ciepłe buty z filcu do połowy łydek? Walonki. Kiedy reżyserka weszła do znajdującego się w prowincjonalnym Soligaliczu (w obwodzie kostromskim) zakładu produkującego walonki i ujrzała ciężko pracujące kobiety oświetlone przez padające przez okno promienie zimowego słońca – pierwsze skojarzenie, jakie przyszło jej na myśl, to obrazy Caravaggio. Filmowi towarzyszy dworska muzyka, na tle której autorka pokazała pracę i życie prowincjonalnych robotnic. Z dala od dużych miast i wielkiego świata przeżywają one swoje małe i wielkie tragedie, radują się rzadkimi chwilami szczęścia, uśmiechają i płaczą.


4. CÓRKA RYBAKA, reż. Uldus Bachtionina


Tytułową bohaterką komediodramatu w stylistyce fantasy jest młoda kobieta, która prowadzi nadzwyczaj nudne życie: w ciągu dnia sprzedaje świeże ryby ze stojącej w porcie budki; wieczory spędza przed telewizorem, oglądając ogłupiające programy; nocami męczy się, cierpiąc na bezsenność. Wybawieniem od tej dolegliwości ma być podarowana jej przez dziwną staruszkę niezwykła herbata. Po jej wypiciu z Poliną rzeczywiście zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Trafia do świata, w którym dziewczyny poddawane są specyficznej „obróbce”, by stać się „carównami”.


5. PÓŁNOCNY WIATR, reż. Renata Litwinowa, Kalejdoskop Nowego Kina Rosyjskiego


Na północnych krańcach nienazwanego państwa panuje Wielki Matriarchat; terenami tymi rządzi klan, na czele którego od dawien dawna stoi Wieczna Alisa. Jej córką jest Margarita, z ust której poznajemy rozpisaną na lata skomplikowaną historię rodu. Cały klan przy wspólnym stole spotyka się tylko jednego dnia w ciągu roku – w noc sylwestrową, aby powitać Nowy Rok. Urzekające wizualnie dzieło dedykowane jest zmarłej w 2018 roku ukraińskiej reżyserce filmowej Kirze Muratowej.


Wszystkie opisy filmów dostępne są na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy na stronę Mojeekino.pl

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła