Aktualności

PRZEDSTAWIAMY JURY

Szesnaście filmów w Konkursie Filmów Fabularnych. Znamy jury 15. Sputnika nad Polską!
Aż 16 filmów weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych tegorocznej edycji Sputnika nad Polską. O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje jury w składzie: Przewodniczący Jerzy Kapuściński – producent filmowy i telewizyjny; Łukasz M. Maciejewski – autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych; Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy.

JERZY KAPUŚCIŃSKI
Producent filmowy i telewizyjny. W latach 2011-2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jerzy Kapuściński od lat z powodzeniem wyszukuje reżyserskie talenty. Najzdolniejszym pomaga zadebiutować i zrealizować kolejne filmy. Wśród produkcji, które wyszły spod jego ręki, nie brakuje głośnych, obsypywanych nagrodami tytułów. „Rewers” Borysa Lankosza, „Sala samobójców” Jana Komasy czy „Jesteś bogiem” Leszka Dawida to filmy, które powstały w Studiu Kadr właśnie za kadencji Jerzego Kapuścińskiego (2008-2011).
Od lipca 2016 roku Jerzy Kapuściński pozostaje Dyrektorem Artystycznym Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. To tu wyprodukował m.in. takie filmy, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, „Eastern” Piotra Adamskiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika czy „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa.
Jerzy Kapuściński przez wiele lat związany był także z Telewizją Polską. Jako Dyrektor ds. Programowych TVP Kultura od podstaw współtworzył, a następnie zarządzał pierwszym kanałem tematycznym Telewizji Polskiej. W latach 2011-2016 pełnił też funkcję Dyrektora TVP2, odpowiedzialnego za całokształt oferty programowej stacji, w tym liczne produkcje fabularne, dokumentalne, seriale, koncerty i formaty muzyczne.
Muzyka to – obok kina – druga wielka pasja Jerzego Kapuścińskiego. Jest jej niestrudzonym eksploratorem, miłośnikiem i znawcą.

ŁUKASZ M. MACIEJEWSKI
Autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Współautor scenariusza debiutu fabularnego Marcina Koszałki „Czerwony pająk”. Autor scenariusza filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza oraz „Braty” Marcina Filipowicza. Główny scenarzysta serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha i w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Mieszka i pracuje w Krakowie.

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ
Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Stały współpracownik Canal+ i wielu festiwali filmowych. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dziesięć filmów w Konkursie Filmów Dokumentalnych. Na 15. edycji Festiwalu w Konkursie Filmów Dokumentalnych o główną nagrodę zawalczy 10 filmów. Przedstawiamy jury, które wybierze tegorocznych zwycięzców: Przewodniczący Robert Gliński – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta; Marcin Koszałka – reżyser i operator; Ryszard Jaźwiński – dziennikarz filmowy.

ROBERT GLIŃSKI
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, wykłada reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi i w Gdyni. Były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi (2008-2012). Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej (1971-1975), potem reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi (1975-1980). Wyreżyserował 14 filmów fabularnych, ponad 20 teatrów telewizji. Pracował także w teatrach dramatycznych w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Gdyni, gdzie wyreżyserował łącznie 15 przedstawień. Do najgłośniejszych jego filmów fabularnych należą: „Niedzielne igraszki”, „Wszystko co najważniejsze”, „Cześć Tereska”, a ostatnio „Kamienie na szaniec”.

MARCIN KOSZAŁKA
Marcin Koszałka – reżyser i operator, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych i Gildii Reżyserów Polskich. Artysta zadebiutował w 1999 roku krótkometrażowym dokumentem „Takiego pięknego syna urodziłam”, poświęconym jego relacjom z rodzicami. Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie, Kazimierzu Dolnym i Nyon, a Koszałka zyskał miano jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów swojego pokolenia. Po głośnym debiucie artysta zrealizował szereg kolejnych dokumentów, z których jeden zainspirował go do debiutu fabularnego. „Czerwony pająk” – artystyczny thriller opowiadający historię seryjnego mordercy miał swoją premierę na festiwalu w Karlowych Warach i zebrał świetne recenzje i wiele nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Koszałka jest także autorem zdjęć do filmów fabularnych. Na swoim koncie ma współpracę z takimi reżyserami jak Magdalena Piekorz, Michał Rosa, Borys Lankosz czy Jacek Bromski.

RYSZARD JAŹWIŃSKI
Ryszard Jaźwiński – dziennikarz, znawca kina, autor setek (a właściwie już tysięcy) audycji i wywiadów z polskimi i zagranicznymi filmowcami, wielokrotny juror na festiwalach filmowych oraz moderator spotkań z twórcami. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zaraz po studiach rozpoczął pracę w Programie 3 Polskiego Radia. Od blisko 25 lat prowadzi nieprzerwanie „Trójkowo, filmowo”, autorski program uhonorowany w 2010 roku nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także wiele innych audycji radiowych. Współpracował również z Telewizją Canal+, publikował teksty i wywiady w periodykach kulturalnych i portalach internetowych. Od 2019 roku jest dyrektorem artystycznym Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Sporą część życia wciąż spędza w kinie, bo tylko to miejsce pozwala mu naprawdę przeżywać emocje związane z filmem.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Marlena Ochońska marlena@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła