Aktualności

23 LIPCA STARTUJE SPUTNIK NAD BIAŁYMSTOKIEM!

23 lipca rozpocznie się replika 14. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Białymstoku. Najlepsze tytuły tegorocznej edycji pokażemy w Kinie Forum (ul. Legionowa 5).

Replika rozpocznie się pokazem filmu docenionego przez widzów 14. Sputnika Nagrodą Publiczności – „Wierność” Niginy Sajfułłajewej. Film nagrodzony podczas zeszłorocznej edycji Kinotawru opowiada historię mieszkającego w Kaliningradzie małżeństwa w średnim wieku, które znalazło się na miłosnym rozdrożu. Codzienna rutyna zabija w nich namiętność, a podejmowane przez kobietę próby dodania ich związkowi pikanterii kończą się niepowodzeniami. W efekcie Lena traci wiarę we własną wartość i aby przekonać się, czy jako kobieta jest jeszcze w stanie rozniecić w mężczyźnie płomień namiętności, decyduje się na krok, który ma poważne konsekwencje nie tylko w jej życiu osobistym, ale i zawodowym.

Film pt. „Francuz” Andrieja Smirnowa przeniesie widzów w czasy, które choć dawały obywatelom Związku Radzieckiego nadzieję na lepsze i spokojniejsze życie, z perspektywy kilku dekad wcale nie jawią się jako szczęśliwe. Tytułowym ,,Francuzem” jest Pierre Durand, syn uciekinierki z Kraju Rad, który dwanaście lat po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przyjeżdża do ojczyzny swojej matki – oficjalnie po to, aby badać dzieje rosyjskiego baletu; nieoficjalnie, aby odnaleźć (jeśli ten jeszcze w ogóle żyje) swojego prawdziwego ojca, byłego carskiego oficera, hrabiego Aleksieja Tatiszczewa, aresztowanego i zesłanego do Kazachstanu w ramach Wielkiej Czystki. Obraz zdobył II miejsce decyzją festiwalowego Jury na 14. edycji Sputnika.

Mieszkańcy Gdańska zobaczą także film, który otrzymał III miejsce decyzją festiwalowego Jury – „Wielorybnik” Filippa Jurjewa. To pełnometrażowy debiut Filippa Jurjewa, który fachu uczył się w moskiewskim WGIK-u pod czujnym okiem Aleksieja Uczitiela. Gdy do rybackiej osady dociera Internet, nastoletni Liosza wraz z przyjacielem wykorzystuje go głównie do przeglądania erotycznych wideoczatów. Tak poznają piękną blondwłosą dziewczynę z Detroit, która ukrywa się pod kuszącym nickiem HollySweet999. Jej egzotyczna dla młodego Czukcza uroda wywołuje w chłopcu emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić; z czasem zmieniają się one w prawdziwą obsesję.

W Kinie Żak zaprezentujemy również najnowszy obraz Iwana I. Twierdowskiego „Konferencja”, który nawiązuje do tragedii, jaka stała się udziałem widzów i aktorów Teatru na Dubrowce w październiku 2002 roku. Po siedemnastu latach wraca do tych wydarzeń Natalia Samochina, która straciła wówczas syna. Nie mogąc odnaleźć się w normalnym życiu, wstąpiła do klasztoru, porzucając męża i córkę. Teraz przybywa do Moskwy, aby w miejscu dramatu zorganizować wieczór wspomnień. 

Temat nierównej miłości przedstawiony w nowy sposób przez reżysera Antona Kołomiejca w jego pełnometrażowym debiucie: „Twój Korepetytor”. Rodzice 17-letniego Sawwy udają się na miesiąc do Wenecji, zostawiając go samego. Sawwa znajduje nauczycielkę „po czterdziestce”, dającą prywatne lekcje w swoim mieszkaniu. Zaczynają lekcje od omówienia powieści „Pani Bovary”, ale po kilku spotkaniach zaczynają żyć własnym romansem.

W centrum fabuły filmu „Wróżka” Anny Melikian znajduje się Jewgienij Wojgin – szef moskiewskiej firmy informatycznej, pracującej nad obiecującą grą „Kołowrat”, wyznającej doktrynę, że wirtualna rzeczywistość to przyszłość.

Miłośników animacji zapraszamy na film oparty na dwóch największych kreacjach rosyjskiego geniuszu: powieści Nikołaja Gogola "Nos" i operze "Nos", stworzonej w 1930 roku przez kompozytora Dmitrija Szostakowicza pt. „Nos lub spisek odmieńców” Andrieja Chrżanowskiego.

Program dostępny jest na stronie: https://sputnikfestiwal.pl/dokumenty/bialystok_4.pdf

Czekamy na Was od 23 do 29 lipca w białostockim Kinie Forum!

Program Repliki:

23.07 (pt) godz. 18.30: WIERNOŚĆ

24.07 (sb) godz. 18.00: WRÓŻKA

25. 07 (nd) godz. 18.30: WIELORYBNIK

26.07 (pn) godz. 18.15: FRANCUZ

27.07 (wt) godz. 18.15: KONFERENCJA

28.07 (śr) godz. 18.30: TWÓJ KOREPETYTOR

29.07 (cz) godz. 18.30: NOS ALBO SPISEK ODMIEŃCÓW

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła