Aktualności

Michał Oleszczyk Jurorem Sputnik nad Polską 2020

Z przyjemnością ogłaszamy że jednym z trójki jurorów konkursu głównego będzie w tym roku znany i popularny krytyk filmowy Michał Oleszczyk.

dr Michał Oleszczyk (ur. 1982) -- krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wielokrotny ekspert oceny scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i w funduszach regionalnych (Łódź, Śląsk, Mazowsze, Podkarpacie); w latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego, Nagrody im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Onetu dla Bloga Roku; współpracuje z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym (FINA), RogerEbert.com, "Cineaste", Filmwebem. Prowadzi podcasty "SpoilerMaster" i "Foreign Correspondents" (z Sebastianem Smolińskim). Opublikował pierwszą polską monografię twórczości Terence'a Daviesa ("Gorycz wygnania"), a wraz z Kubą Mikurdą wydał wywiad-rzekę z Guyem Maddinem ("Kino wykolejone") oraz tomy poświęcone Terry'emu Gilliamowi i Braciom Quay. Wraz z Kubą Mikurdą i Kamilą Kuc zredagował tom "Boro, L'Isle d'Amour: The Films of Walerian Borowczyk" dla Berghahn Books. Członek FIPRESCI i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jako programer i kurator organizował pokazy kina polskiego w Londynie, Dublinie i Nowym Jorku, a także napisał eseje do brytyjskich edycji polskiego kina dla Second Run DVD.

Przypominamy festiwal w Warszawie odbędzie się w dniach 19-29 listopada i zagości w Kino Iluzjon, Kino Luna, Kinoteka PKiN

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła