Aktualności

Znamy daty i pierwszy tytuł 14. Sputnika!

Z radością informujemy, że w tym roku spotkamy się w Warszawie na 14. Sputniku w dniach 19 - 29 listopada! Następnie tradycjnie wyruszymy w filmową podróż po całej Polsce. O terminach replik będziemy Was informować na bieżąco.

Możemy też podzielić się z Wami pierwszym filmem konkursowym 14. Sputnika. W listopadzie zobaczycie „Stróża” w reżyserii Jurija Bykowa. Jego poprzednie filmy – „Major” oraz „Dureń” – zdobyły II Nagrodę w Konkursie Głównym na naszym festiwalu.

W najnowszym filmie Bykowa nie znajdziemy już silnego kontekstu społecznego, który pamiętamy z „Majora” czy „Durnia”. Nie ma tu skorumpowanych gliniarzy, bandytów czy walki klas. Nie ma niczego, co pokazywałoby konfrontację jednostki z systemem. Bykowa interesuje tym razem tylko (i aż) człowiek.

Czterdziestoletni Wład (w jego roli sam Bykow) pracuje jako stróż w opuszczonym sanatorium. Pewnej nocy niespodziewanie pojawia się tam małżeństwo - Wiera i Stas. Para ucieka przed byłymi partnerami mężczyzny. Wład, który sam ukrywa się przed przeszłością, postanawia im pomóc. Każdego z bohaterów czeka rozliczenie z przeszłością, jednak, pomagając sobie nawzajem, starają się odpokutować za winy.

Paleta barw charakterystyczna dla Bykowa nie zmienia się w „Stróżu”. Na ekranie nadal dominuje szarość i czerń, a także nieustający chłód. Reżyser idealnie dobrał również lokację – zapomniane radzieckie sanatorium w obwodzie riazańskim wydaje się być zagubione w czasie i przestrzeni.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła