Nafta

Na 13. Sputniku w Konkursie Głównym zaprezentujemy „Naftę” - nowy film Jusupa Razykowa, znanego Wam m.in. z obrazu „Siodło tureckie”.

Zarys historii osiemdziesięcioletniej kobiety samotnie mieszkającej w starym, drewnianym domu reżyser wymyślił jeszcze na studiach. Następnie przez wiele lat przetwarzał opowieść w myślach, modyfikował ją, porzucał, by znowu do niej powrócić. Swego czasu był nawet gotowy za przysłowiowy kieliszek wódki oddać pomysł na scenariusz swojemu przyjacielowi. Na szczęście po wielu latach Razykow zrealizował swój projekt i zrobił to znakomicie.

„Najbardziej rosyjski film, nakręcony przez Uzbeka”- pojawiły się głosy w kuluarach Kinotawra. „Tyle razy pytali mnie, czy na pewno jestem Uzbekiem, że sam zacząłem w to wątpić” - żartował na konferencji prasowej Razykow.

„Nafta” to industrialna, dramatyczna bajka, której rytm wyznaczają rozdziały o nazwach zaczerpniętych z rosyjskich baśni i tradycji prawosławnych. W świecie, w którym rzeczywistość zlewa się ze snem, znaczącą rolę odgrywa wspaniała ludowa muzyka, subtelnie oddająca przeżycia głównej bohaterki. W jej roli obserwujemy znakomitą Elenę Susaninę, znaną i lubianą rosyjską aktorkę teatralną. Z Jusupem Razykowem i Eleną Susaniną spotkamy się w listopadzie w Warszawie!

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła