Przedstawienia teatralne

Teatr Stolikowy „Punkty na osi czasu”

13 listopada, godz. 19.00

Miejsce: kawiarnia 4pokoje, ul. Wileńska 19
Autor: Dmitrij Bogosławskij
Tłumaczenie:  Aleksandra Nadolna, Anastazja Dawidowicz, Mateusz Zmarzły, Diana Lebioduszkina, Aneta Andrzejewska, Zuzanna Krupczak, Monika Krajewska,  Andżelika Rutkowska, Dorota Sikora
Aktorzy: Olga Paszkowska, Ewelina Stepanczenko, Łukasz Nowicki, Wojciech Stolorz

Wstęp wolny

Inspiracją do napisania „Punktów na osi czasu” stało się 10 zdjęć, które znalazły się na liście „40 najbardziej poruszających fotografii ostatnich 100 lat”. Dramat składa się z 10 pozornie niezwiązanych ze sobą nowel. Nie łączy ich bowiem fabuła czy bohaterowie, ale  wiara w miłość, w piękno, w człowieka i sens jego istnienia. 

Dmitrij Bogoslavskij
Urodził się w 1985 r. w Mińsku 
Ukończył Państwowe Kolegium Sztuki w Mińsku (2005), a następnie Białoruską Państwową Akademię Sztuki w Mińsku na specjalności „reżyseria” (2010).
Mieszka w Mińsku. Pracuje jako aktor i reżyser w Białoruskim Państwowym Teatrze Młodzieży. Jest jednym z organizatorów Studium Alternatywnej Dramy (społeczność młodych białoruskich dramaturgów).
Wielokrotnie nagradzamy w takich konkursach jak „Lubimovka”, „Litodrama”, „Eurazja”.
W 2017 roku za spektakl „Punkty na osi czasu” otrzymał 2017 nominacja grand-prix w kategorii „Najlepszy dramat współczesnego białoruskiego dramaturga podczas VI Festiwalu Narodowej Dramaturgii im. W.I. Dunina-Marcinkiewicza.  
Autor takich dramatów jak ”Ludzka miłość”, „Tichij szoroch uchodiaszczych szagow” (polski tytuł: „Saszka”)„Strony zewnętrzne”, „Dziewczyny”, „Punkty na osi czasu”.
Wyreżyserował spektakle: „Sasza, wyrzuć śmieci”, N. Worożbit (2016), „Dream Works” I. Wyrypajew (2016), „Człowiek z Podolska” D. Daniłow (2018).

Czym jest Teatr Stolikowy? To skrzyżowanie lektury ze słuchowiskiem radiowym w pełnej interpretacji aktorskiej, za to bez scenografii, kostiumów i sytuacji scenicznej. To czytanie performatywne, które odsłania przed nami kuluary próby teatralnej. Pokazuje nam pewien etap procesu powstawania przedstawienia, podczas którego aktorzy budują swoje role, to moment spotkania wrażliwości i osobowości aktora z postacią wymyśloną przez autora sztuki. Jest poszukiwaniem, początkową, jeszcze mocno intuicyjną kreacją postaci. Zabawą, wyzwaniem, procesem.

Aktorzy, którzy przeczytają „Punkty na osi czasu”:

Olga Paszkowska, Ewelina Stepanczenko, Łukasz Nowicki, Wojciech Stolorz

Olga Paszkowska - pomysł na czytanie dramatów narodził się z jej sympatii do słowa, słuchowisk radiowych, audiobooków, teatru, literatury, psychologii i wszelkich przejawów fascynacji naturą człowieka. Aktorka i lektorka, współpracowała z Teatrem w Olsztynie, Zielonej Górze i z Teatrem Studio w Warszawie.

Ewelina Stepanczenko - Aktorka po "Łódzkiej Filmówce", współpracowała z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Scena Prapremier Invitro w Lublinie, była współzałożycielką Nieformalnej Grupy Avis, z którą zrealizowała spektakl "Kukułka" w reżyserii Agaty Biziuk. Za role w spektaklu otrzymała nagrodę najlepszej aktorki na II Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych "X-OFF". Przez pięć lat współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie grała w spektaklach reżyserowanych przez Monikę Strzępkę. Jest instruktorką aktorstwa w Broadway Musical School.


Łukasz Nowicki – jeden z najlepszych polskich lektorów! Wspaniały aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny programów: "Pytanie na śniadanie" i " Postaw na milion". Ukończył krakowską PWST w 1998 roku. Przez ponad dekadę współpracował z warszawskim Teatrem Ateneum, obecnie można go zobaczyć w spektaklach Teatru Komedia i Teatru Capitol w Warszawie.

Wojciech Stolorz
– aktor urodziny w Tychach, aboslwent łódzkiej PWSTiF. Jeszcze na studiach zagrał rolę Konrada oraz Maski w przedstawieniu "Wyzwolenie" w reżyserii W. Zawodzińskiego nominowanym do Złotej Maski za najlepsze przedstawienie sezonu 2008/2009. W latach 2009-2015 pracował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, współpracował  z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Obecnie mieszka w Warszawie, współpracuje z Teatrami: Syrena, Rampa i Roma. Pracuje jako aktor dubbingowy i lektor.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła