Miejsca

4PoKOJE

ul. Wileńska 19

Lokalna, kameralna kawiarnia (powstała w 2010 r.) w zabytkowej kamienicy* Rolińskiego (z 1898 r.). Kawiarnia stylizowana na vintage, znajduje się w starej dzielnicy - warszawska Praga Północ**. Jest to miejsce spotkań lokalnej społeczności, freelancerów i artystów. Zaangażowane w życie dzielnicy. Tworzy m.in. awangardę muzyczną „Poniedziałkowe Eksperymenty Muzyczne”. Aktywizuje mieszkańców, organizując spotkania i warsztaty, wydarzenia kulturalne (wernisaże, teatr stolikowy, koncerty) i charytatywne (wyprzedaże i zbiórki). Umożliwia dostęp do książek i gier planszowych, a także pracę mobilną (Wi-Fi).

Mieszkańcy Warszawy coraz chętniej odwiedzają kawiarnie i piją kawę poza domem! Mają większą świadomość i interesują się trendami, także kawowymi. To cieszy, a nas zarządzających kawiarnią, dopinguje, aby podążać za istniejącymi trendami. Nasi goście coraz chętniej przychodzą na ulubioną kawę, rezerwują swój stolik i pytają o zaprzyjaźnionego baristę. Zapewniamy aromatyczną kawę, dobrą muzykę i ciekawe życie towarzyskie – jak przystało na kawiarnię*** na Pradze!

Dzięki swojej historii i niepowtarzalnemu klimatowi Praga ciekawi i intryguje. Nowe inwestycje i otwieranie nowych kanałów komunikacji z lewym brzegiem miasta sprawiają, że staje się coraz bardziej popularna i częściej odwiedzana. Pragniemy, aby kojarzyła się z piękną architekturą, ciekawą historią i odpoczynkiem od zgiełku wielkiego miasta.

Kawiarnia 4 PoKOJE
Godziny otwarcia: 10-22:00 (niedziela-środa) i 10-24:00 (czwartek-sobota)


https://web.facebook.com/4Pokoje/
https://www.instagram.com/kawiarnia4pokoje/

*Wraz z kamienicą powstał stojący obok budynek – kino Era. Kamienica słynęła z knajpy „Pod Strzechą”, zwaną potocznie szopą. Narożne wejście wiodło do restauracji, a boczne do baru „na stojaka”, czyli mordowni.
**Mówi się o wielokulturowości Pragi, szczególnie w kontekście mniejszości żydowskiej. Warto jednak pamiętać, że mieszkała tam też mniejszość prawosławna i w wielu miejscach możemy obserwować pozostałości wpływów rosyjskich. Rosyjska Praga, która gwałtownie rozwija się pod koniec XIX w., rozciągała się pomiędzy ówczesnym Mostem Kierbedzia, a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Centralnym jej punktem była górująca nad okolicą cerkiew. Wiele takich śladów możemy znaleźć w architekturze. W pobliżu naszej kawiarni znajdują się charakterystyczne budynki takie jak Gimnazjum im. Władysława IV i budynek Dyrekcji Kolei Państwowych. Zainteresowani na pewno z łatwością odnajdą też pozostałości po carskich koszarach oraz mnóstwo śladów historii w murach obecnego Miasteczka Koneser.
***Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała w Warszawie (1724 roku), w okolicach Ogrodu Saskiego. Lokal zbankrutował, ponieważ warszawiacy niechętni pili kawę w miejscu publicznym! Popularność udało się zdobyć drugiemu miejscu z kawą dopiero w 1763 roku. Kawę uważano za „napój mądrości” i podawano ją w cukierniach. Sama nazwa „kawiarnia” obowiązuje dopiero od XIX wieku, a kawa przywędrowała do naszego kraju z Mołdowy, dwa wieki wcześniej.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła