Miejsca

Skamiejka

SKAMIEJKA – ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI PRZY SAMOWARZE
Miejsce: ul. Ząbkowska 37

14 listopada „Skamiejka” przygotowała dla widzów Sputnika niewielki prezent - w ten wieczór każdy, kto przyjdzie do „Skamiejki” ze sputnikowym biletem i podzieli się wrażeniem z obejrzanego filmu, ugoszczony zostanie herbatą ze słynnego samowara. 

Rosja to kraj z wielowiekową tradycją picia i podawania herbaty lub jak to mówią Rosjanie - czaju.
Historia czaju w Rosji  sięga 1617 roku, kiedy to cesarz Chin przekazał ją w prezencie carowi Aleksemu i od tego czasu pili ją praktycznie wszyscy w kraju.
Gdy pojawiło się urządzenie znane jako samowar, Rosjanie stworzyli z procesu zaparzania oraz picia herbaty dostojną ceremonię, która kultywowana jest do dzisiaj.
Przy herbacie załatwia się ważne sprawy i spędza czas z bliskimi, jej przygotowanie wymaga sporo czasu co pozwala zacieśniać więzi.

Skamiejka
W małym, uroczym lokalu na rogu ulic Ząbkowskiej i Nieporęckiej, pełnym rosyjskich pamiątek z dzieciństwa nad Wołgą, podarunków od przyjaciół z Moskwy i Petersburga, drobiazgów od gości zakochanych w Rosji, książek po rosyjsku i o Rosji, można zjeść przepyszne pielmienie i solankę, napić się herbaty z domowymi konfiturami, czy kwasu chlebowego. Właścicielki wszystko przygotowują własnoręcznie, zawsze są na miejscu, chętnie gawędzą z gośćmi, którzy doceniają możliwość konwersacji w języku Puszkina. Każdy poczuje się tutaj jak w domu. W tle gra muzyka z płyt winylowych, nie rzadko można spotkać sąsiada grającego na gitarze albo bałałajce.

Zapraszamy na wieczory muzyki rosyjskiej, spotkania literackie, wspomnienia z podróży do Rosji. Skamiejka powstała z fascynacji rosyjską kulturą i szybko znalazła swoich wielbicieli zarówno w najbliższej okolicy, jak i w odległych dzielnicach Warszawy. Lubią w niej bywać ludzie mający sentyment do Rosji, zamiłowanie do kultury rosyjskiej oraz tacy, którzy chcą się na chwilę zatrzymać w atmosferze niespiesznie płynącego czasu umilanego herbatą z samowara i talerzem pysznych pielmieni – daniami z kuchni rosyjskiej o bogatej tradycji.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła