Aktualności

Koncert duetu Aigel

Data: 17 listopada, godz. 21.00
Miejsce: BARdzo bardzo, ul Nowogrodzka 11

Wstęp wolny

To karabinowe tempo nawijania, pełne kobiecej siły szamańskie zaklęcia i wiwisekcja najintymniejszych tematów…”
Konstanty Usenko „Buszujący w barszczu”

„Sputnik nad Polską” ponownie serwuje wam dawkę tego, co w rosyjskiej muzyce współczesnej najlepsze, tym razem w postaci koncertu duetu „Aigel” - grupy, grającej elektroniczny hip-hop, założonej w 2017 r. przez tatarską poetkę Ajgel Gajsiną i muzyka Iliję Baramiję (uczestnik takich projektów jak Yolochnye Igrushki (Ёлечные игрушки) i SBPCh (СПБЧ).

Historia zespołu rozpoczęła się jesienią 2016 roku, kiedy Ajgel napisała do Ilji poprzez facebook, z propozycją napisania muzyki do spektaklu na podstawie tomiku wierszy jej autorstwa „Sąd” (Суд).

W czasie wspólnej pracy pomysł ewoluował i w wyniku powstała grupa Aigel. W 2017 roku debiutancki album duetu AIGEL „1190” znalazł się na wszystkich listach przebojów a piosenka „Tatarin” stała się hitem. Grupa brała udział w popularnych rosyjskich programach tak jak „Vechernij Urgan” („Wieczorny Urgan”). Comedy Club, MTV Soundcheck. Przez rok istnienia zespołu ukazały się 3 teledyski, 2 z których były nominowane do Berlin Video Music Awards i jeden z nich zwyciężył w nominacji Best Editor.

Nazwa albumu, „1190” wzięła się od ilości dni, którą partner Ajgel, Tiemur, miał spędzić w kolonii srogiego reżimu, osądzony za usiłowanie zabójstwa. Teksty odzwierciedlają osobiste przeżycia Ajgiel, związane z procesem sądowym, niewolą partnera, oczekiwaniem na jego powrót.

W kwietniu 2018 roku ukazał się drugi album grupy „Muzyka” – 13 piosenek, ukazujących czym jest miłość, nienawiść, śmierć czy wolność. Latem 2018 grupa wystąpiła na większości ważniejszych rosyjskich festiwali – Piknik „Afiszy”, VK Fest, Alfa Future People, Mayatnik Fuko, Gamma Fest, Urban Culture Fest i inne.

Co ciekawe, ponieważ muzycy mieszkają w różnych miastach, do momentu pierwszego koncertu nie spotkali się ani razu ani też nie rozmawiali przez telefon a praca nad albumem odbywała się na odległość, poprzez Internet.

Większość tekstów została napisana przez Ajgel specjalnie w celu ich muzycznej aranżacji, jednak niektóre z nich to adaptacja jej wcześniejszych wierszy.

W repertuarze zespołu znajdują się również piosenki w języku tatarskim.

https://www.youtube.com/watch?v=yQR_NLeXKtw

https://www.youtube.com/watch?v=bnnkd_7oHOM

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła