Aktualności

29. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy Кинотавр

W minioną sobotę rozpoczął się 29. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy Кинотавр. Tradycyjnie w Soczi oglądamy i wybieramy dla Was najlepsze filmy na kolejną edycję Sputnika. Już po pierwszym festiwalowym weekendzie możemy Wam zdradzić, że znakomite debiuty i mocne powroty twórców dobrze Wam znanych zwiastują bardzo silny program 12. Sputnika!

Sekcję konkursową otworzył nowy obraz Aleksieja Fiedorczenki "Wojna Anny". Film zyskał ogromne uznanie publiczności "Kinotawra", brawa po pokazie nie ucichły aż do zniknięcia ostatniej linijki napisów z ekranu. My również jesteśmy pod ogromnym wrażeniem twórczości Fiedorczenki, który z każdym kolejnym dziełem wydaje się być coraz lepszy. "Wojna Anny" to minimalistyczne, a zarazem przełomowe spojrzenie na Holocaust w kinie rosyjskim. Historia przejmująca, bolesna, a jednocześnie opowiadająca o okrucieństwie subtelnie, niemal bajkowo. Film praktycznie pozbawiony jest fabuły, przeplatające się sceny nie pozwalają widzom dokładnie odtworzyć chronologii wydarzeń. Wraz z sześcioletnią Anną jesteśmy tylko świadkami bezlitosnej, wojennej rzeczywistości, którą obserwujemy przez szczelinę w kominku w niemieckiej komendanturze.
W główną rolę wcieliła się znakomita Marta Kozłowa. Mimo, iż jej kreacja była zupełnie pozbawiona dialogów dziewczynka stworzyła imponująco wiarygodny, przenikliwy i pełen ekspresji portret Anny. Mamy ogromną nadzieję, że zarówno aktorka, jak i reżyser, znany już Wam z filmów "Milczące dusze", "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" czy "Aniołowie rewolucji", opowiedzą nam o kulisach powstawania "Wojny Anny" w listopadzie w Warszawie.

Zwiastun możecie zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=7qzpHsrfdN4

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła