Aktualności

Rosja w dokumencie. Konkurs Filmów Dokumentalnych.

Do programu sekcji „Rosja w dokumencie. Konkurs Filmów Dokumentalnych” weszło w tym roku 10 znakomitych tytułów. Oceniać je będzie Jury w składzie: Przewodniczący, reżyser, scenarzysta i autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, laureat licznych międzynarodowych nagród - Krystian Matysek; uznany montażysta filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych filmów fabularnych Dominik Jagodziński oraz ceniona dziennikarka, stała współpracowniczka portalu Weekend.gazeta.pl, prowadząca zajęcia filmowe dla młodzieży w ramach Filmoteki Szkolnej – Małgorzata Steciak.

BEZKRESY ROSJI

„Rosja w dokumencie” odkryje przed nami świat największego rosyjskiego drapieżnika w filmie Iriny Żurawlowej i Władisława Griszyna „Niedźwiedzie Kamczatki. Początki życia”. Jest to filmowa opowieść o pierwszym roku z życia niedźwiedzi brunatnych, nakręcona na podstawie scenariusza napisanego przez samą przyrodę. Przez siedem miesięcy członkowie ekipy zdjęciowej obserwowali kilka rodzin niedźwiedzi na terytorium Południowokamczackiego Parku Krajobrazowego, aby uwiecznić charakter i sceny z ich życia.

Nietuzinkową przyrodę Wysp Kurylskich, bogatych w unikalne zasoby naturalne i ludzkie, pokaże nam z kolei nakręcony z rozmachem film naukowo-przyrodniczy „Ziemia ludzi” w reżyserii Dmitrija Siemibratowa.

„Bajki o mamie” Sofii Gorlenko zabiorą nas w magiczną podróż na zachwycającą, odległą Północ Rosji. Wraz z rdzennym mieszkańcem wioski Liokszmoziero, Wasilijem Popowem, nie tylko zobaczymy zapierającą dech w piersiach przyrodę, ale także poznamy tamtejsze wierzenia i wciąż żywe legendy ludowe. Celem naszej podróży będzie odnalezienie w zaroślach nad brzegiem jeziora ducha „starego świata”.

„Życie z bakteriami” Stanisława Stawinowa i Andrieja Timoszczenko to opowieść o tym, w jakich bólach rodzi się nowa wiedza. Głównym bohaterem filmu jest Andriej Szestakow, kierownik laboratorium biotechnologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Latem, wraz z grupą znajomych naukowców, podróżuje po całej Rosji, od Kaukazu do brzegów Morza Białego, gdzie wspólnie poszukują i badają pożyteczne dla człowieka bakterie.

WOKÓŁ SZTUKI
Film dokumentalny w reżyserii Natalii Nazarowej „WowaNina”  ukazuje historię życia dwóch znanych moskiewskich artystów, Władimira Salnikowa i Niny Kotioł. Dokument zaprzecza twierdzeniu Mariny Abramovic, jakoby artysta nie powinien zakochiwać się w drugim artyście. Wątek miłości w filmie, choć wiodący, nie jest jednak jedyny. Nazarowa pokazuje nam wspomnienia przyjaciół zmarłego Władimira Salnikowa, z których wyłania się  wizerunek artysty nie zawsze rozumianego przez otoczenie.

„Oskar” w reżyserii Aleksandra Smolanskiego i Jewgienija Cymbała to historia o słynnym malarzu Oskarze Rabinie, tocząca się na tle trzech dekad historii ZSRR. Film pokazuje udaną próbę sprzeciwienia się reżimowi przy pomocy farb i pędzli, bez użycia przemocy. Jest to powieść o granicach kompromisu, a także o tym, w jaki sposób można ocalić swą wolność wewnętrzną, żyjąc w państwie, w którym nie jest ona czymś oczywistym.

W swoim dokumencie „Mam 20 lat” Jekaterina Mamontowa początkowo chciała przyjrzeć się subkulturze radzieckich hipisów, o których mało mówi się poza granicami kraju, a stanowili oni odrębną, swoistą kulturę. W trakcie zdjęć reżyser oddaliła się jednak od tematu dzieci kwiatów, a skoncentrowała się na relacji dzieci z ojcami. Bohaterka filmu, dwudziestoletnia Sima, wyrusza na poszukiwanie taty, który w przeszłości był znanym radzieckim hipisem – dysydentem.

HISTORIA WCIĄŻ ŻYWA
 „Front Wschodni” w reżyserii Andrieja Osipowa powstał na podstawie materiałów archiwalnych - trofeów Armii Czerwonej - nakręconych przez niemieckich operatorów na terytorium ZSRR w latach 1941-1943. Film przedstawia wojnę oczami niemieckich żołnierzy. Jest to opowieść o fatalnym błędzie o dziejowym znaczeniu, w wyniku którego została rozpętana najbardziej krwawa wojna w historii ludzkości.

Temat wojny poruszy także film dokumentalny Siergieja Kudriaszowa „Muszę opowiedzieć”, będący monologiem Maschy Rolnikaitė, autorki fenomenalnego dziennika o tym samym tytule, która w młodości przeżyła koszmar getta i obozów śmierci.

OKO NA ŚWIAT
Poza granice Rosji zabierze nas wstrząsający dokument w reżyserii Wadima Witowcewa "Missing girls. W niewoli miasta marzeń". Wydarzenia w filmie rozgrywają się w Indiach, kraju, który zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród państw o rozwiniętym na szeroką skalę procederze handlu ludźmi. Bohaterki filmu mieszkają w dzielnicy czerwonych latarni w Bombaju, dokąd zostały sprzedane przez własnych rodziców. Jednocześnie poznajemy historię małej dziewczynki, która mieszka w jednej z najbiedniejszych wiosek na północy Indii. Za kilka lat ona także może podzielić los prostytutek z Bombaju.

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła