Aktualności

Od Petersburga do Magadanu, od elektroniki po pieśni tradycyjne, od sztuki kulinarnej po sztukę kaligrafii – wydarzenia 12. Sputnika.

Tegoroczny „Sputnik nad Polską” obfitować będzie w wydarzenia oscylujące wokół tematu sztuki, teatru, literatury. Prezentując różnorodność zjawisk, poruszy nie tylko tematy Rosji jako takiej, ale zajrzy również na jej peryferia i do krajów byłego Związku Radzieckiego.
Cykl sputnikowych koncertów rozpocznie występ Oleny UUTAi, niesamowitej wokalistki i wirtuozki naśladującej głosy zwierząt przy pomocy drumli.

15 listopada w kinie Iluzjon widzowie Sputnika będą mieli okazję usłyszeć na żywo NJu, czyli projekt aktora Jurija Nikołajenki. Zainteresowanych zapraszamy również do pozostania po koncercie na seansie filmu „Krew” z Jurijem w roli głównej.

16 listopada udamy się w podróż do wiosek położonych w południowo-zachodniej Rosji. W kawiarni 4pokoje zobaczymy film „From Podserednieje with Love” opowiadający o „najbardziej rozśpiewanej rosyjskiej wsi”, zaś po seansie spotkamy się z twórcami filmu oraz usłyszymy tradycyjne pieśni rosyjskie na żywo w wykonaniu zespołu Warszawa Wschodnia. Tych, którzy pragną nie tylko słuchać, ale także śpiewać, zapraszamy na dwudniowe warsztaty pieśni z południowo-zachodniej Rosji (17-18 listopada)*.

17 listopada na scenie klubu BARdzo bardzo wystąpi duet Aigel łączący w sobie elektroniczne, hip-hopowe beaty i wyrazisty żeński wokal. Jako support wystąpi electro-punkowe trio Procesor Plus z Łodzi, zaś pokoncertowe tańce zapewni Schmoltz – dj rodem z białoruskiego Grodna, który serwuje sowieckie hity disco w zupełnie nowej odsłonie.
Ciekawym elementem wizualnym Sputnika będzie wystawa „Soviet Bus Stops” kanadyjskiego fotografa, Christophera Herwiga, ukazująca Rosję oraz pozostałe kraje byłego ZSRR poprzez pryzmat przystanków autobusowych. Na wernisaż zapraszamy 10 listopada o godz. 19.00 do Galerii Spektrum. Ponadto w kinie Elektronik zobaczymy wystawę fotograficzną „Pagan poetry” Marcina Nagraby, zaś w kinie Luna wystawę sputnikowych plakatów z ostatnich 10 edycji festiwalu.

12. Sputnik obfitować będzie również w warsztaty: kulinarne kuchni buriackiej oraz gry na drumli z Oleną UUTAi, które odbędą się w Centrum Wielokulturowym, a także kaligraficzne z rosyjskiego pisma wiązanego*.
Rosję i jej najbliższych sąsiadów poznamy również podczas spotkań z pisarzami i podróżnikami. 9 listopada w kawiarni Wyspa w Modzie na czytanie, podczas spotkania autorskiego z Maciejem Stroińskim spróbujemy zrozumieć, czym jest „Russian style”, zaś 15 listopada Wojciech Górecki, autor książki „Buran. Kirgiz wraca na koń”, opowie nam bliżej o świecie mieszkańców Azji Centralnej, podczas spotkania w kawiarni „Tarabuk”. 15 listopada zapraszamy na slajdy In Mundo do kina Luna, podczas których Jakub Rybicki opowie o podróży rowerowej przez Ałtaj. 16 listopada w Klubie BARdzo bardzo podróżnik i fotograf Marcin Dobas przybliży nam natomiast Dziką Kamczatkę.
13 listopada w kawiarni 4pokoje Teatr Stolikowy specjalnie dla Sputnika przygotuje czytanie sztuki teatralnej „Punkty na osi czasu”. Bilety ze zniżką dla widzów Sputnika zaoferuje w czasie trwania festiwalu Teatr Współczesny (spektakl „Psie serce”) oraz Teatr Dramatyczny („Pijani”). Gorąco zapraszamy także na 3 spektakle w wykonaniu rosyjskiego Teatru „Glas” do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury.

Przed spektaklami w RONiKu zapraszamy również na inne sputnikowe atrakcje – 12 listopada o godz. 19.00 na wernisaż wystawy „Ekranizacje literatury rosyjskiej”, a 13 listopada na dyktando z języka rosyjskiego.

*Na wszystkie warsztaty w ramach Sputnika obowiązują zapisy pod adresem mailowym wydarzenia@ear.com.pl

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła