Festiwal filmów rosyjskich Sputnik nad Polską serdecznie zaprasza na przegląd najnowszych rosyjskich filmów krótkometrażowych, które w tym roku zostały podzielone na dwa bloki: Krótko mówiąc „z przymrużeniem oka” oraz Krótko mówiąc „o tym co ważne”. Tegoroczny Sputnik nad Polską odbędzie się online na platformie mojeekino.pl w dniach 12-20 grudnia.
1. KRÓTKO MÓWIĄC „Z PRZYMRUŻENIEM OKA” – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Blok otworzy tragikomedia Anny Ozar „Muszelka”. Główna bohaterka – Masza – dowiaduje się, że ma raka. Myśli, że to koniec, ale okazuje się, że to dopiero początek. Odpowiedź na pytanie „jak starzeje się piękna, słynna aktorka” próbuje znaleźć Rewaz Gigineiszwili w filmie „To nieważne”. Kobieta jest przyzwyczajona do swojego nieodpartego uroku, ale nieubłagany czas stopniowo daje o sobie znać. Pewne wydarzenia sprawią, że w jednej chwili zapomni o swoich lękach. Kolejnym obrazem jest trzymająca w napięciu komedia, zakrawająca o granicę absurdu „Niewypał” Nikity Własowa. To opowiastka o narzeczonej Timofeja, która wchodzi na minę lądową. Teraz może jej pomóc tylko teściowa – wojskowy saper, która nie do końca zgadza się z wyborem syna… Film „Zupa” Ingi Suchorukowej przedstawia spotkanie ojca z synem, którzy widzą się po wielu latach od ostatniego spotkania zakończonego skandalem. „Kłamczucha” Swietłany Żeleznowej to historia małej dziewczynki o wielkim sercu i żelaznej woli, chcącej uratować rannego kotka. Nieszczęśliwe przygody policyjnego załogi na zaśnieżonej rosyjskiej prowincji to temat komedii pt. „Załoga 3,14” Denisa Pawłowa. „Kiedy ciało przeszywa chłód, oznacza to, że w pobliżu przeszła Śmierć”. Czy policjantom uda się oszukać przeznaczenie? I czy warto wierzyć w znaki? Ostatni film w tym bloku „Córunia taty” Jewgienija Czubarowa to historia Katii i jej taty, który przez długi czas nie dbał zbytnio o swoją rodzinę i dziecko, a kiedy się wzbogacił, postanowił poprawić relacje z córką. Nieświadomie, choć kierowany miłością do córki, wciąga ją w wir wydarzeń związanych z jego kryminalną przeszłością.
2. KRÓTKO MÓWIĄC „O TYM CO WAŻNE” – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Krótko mówiąc „o tym co ważne” to zbiór czterech krótkometrażowych dramatów. Seans rozpoczniemy filmem „Darmozjady” Aleksandry Oriechowej. Samotny starzec Zotow, zubożały mieszczanin, aby nie umrzeć z głodu, jest zmuszony codziennie prosić o jałmużnę bogatego sklepikarza. Sklepikarz chce się pozbyć uciążliwego Zotowa i proponuje mu udać się na chutor do dalekiej krewnej, która miałaby go utrzymywać, w zamian za odziedziczenie jego domu. Zotow decyduje się jechać, ale co ma zrobić ze swoimi darmozjadami? Stare zwierzęta - koń i pies, nikomu nie służą, podobnie jak sam Zotow. Kiriłł Proskurin w swoim filmie „On prowadzi swoją ciężarówkę” przedstawia historię ośmioletniego Lioszy, który próbuje zdobyć zabawkową ciężarówkę zamkniętą za kratami w opuszczonym budynku. Obraz „Mama zawsze obok” to dramat psychologiczny o relacji między matką a synem. Natasza Anochina opowiada o Walerym, niezbyt pewnym siebie młodym mężczyźnie i jego matce, która potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Gdy kobieta przychodzi do biura i robi awanturę szefowi swojego syna, w konsekwencji ten zostaje zwolniony. Jak potoczą się ich dalsze losy? Blok zakończymy filmem „Trójca” Wadima Zajcewa, o trzech braciach, którzy dowiadują się, że jeden z nich jest adoptowany. Muszą przypomnieć sobie historie z dzieciństwa, aby odkryć prawdę zatajoną przez ich matkę.
Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl
+48 22 523 41 18
Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl