Jury Konkursu Filmów Fabularnych
Przewodniczący Jury
Filip Bajon – Profesor sztuk filmowych, reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych, producent filmowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Poznańskiego i Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1976-89 członek Zespołu Filmowego „Tor”. W latach 1989-95 kierownik literacki Zespołu Filmowego „Dom”, następnie, w latach 1995-2001 dyrektor Zespołu. Od 1981 do dziś – pedagog na Wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz od 1996 roku – na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od 2008 do 2016 – dziekan wydziału reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2015 dyrektor Studia Filmowego „KADR”. Autor powieści, słuchowisk, sztuk teatralnych i scenariuszy do własnych filmów oraz scenariusza filmu „Klincz” w reżyserii Piotra Andrejewa.
Laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Wybrana filmografia:
Filmy Fabularne
1976 POWRÓT –film telewizyjny
1979 ARIA DLA ATLETY – pełnometrażowy film fabularny
1980 WIZJA LOKALNA 1901 – pełnometrażowy film fabularny
1981 LIMUZYNA DAIMLER- BENZ – pełnometrażowy film fabularny
1981 WAHADEŁKO – film telewizyjny
1987 MAGNAT – film fabularny
1989 BIAŁA WIZYTÓWKA – serial telewizyjny, telewizyjna wersja MAGNATA;
1989 BAL NA DWORCU W KOLUSZKACH – pełnometrażowy film fabularny
1996 POZNAŃ 56 – pełnometrażowy film fabularny
2001 PRZEDWIOŚNIE – pełnometrażowy film fabularny i sześciogodzinny serial telewizyjny (adaptacja powieści S. Żeromskiego)
2008 FUNDACJA – pełnometrażowy film fabularny
2010 ŚLUBY PANIEŃSKIE – pełnometrażowy film fabularny (adaptacja sztuki Aleksandra Fredry)
2015 PANIE DULSKIE – pełnometrażowy film fabularny
2018 KAMERDYNER – pełnometrażowy film fabularny
Filmy dokumentalne
1991 POWTÓRKA Z CONRADA (1) – film dokumentalny
1996 POWTÓRKA Z CONRADA (2) – film dokumentalny
1999 PORTRET MĘSKI WE WNĘTRZU – film dokumentalny
1999 POSZUKIWANY: RYSZARD KAPUŚCIŃSKI – film dokumentalny
Olga Chajdas
Jej filmy były pokazywane na międzynarodowych festiwalach, m.in. International Film Festival Rotterdam, Raindance Film Festival, Calgary IFF, Moscow IFF, Karlove Vary IFF czy Camerimage.
Współpracowała z warszawskimi teatrami, m.in. Teatrem Na Woli, Teatrem Studio czy Och-Teatrem.
Jej debiut długometrażowy film “Nina” otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie Big Screen na International Film Festival w Rotterdamie, 3 nagrody w tym Złoty Pazur w sekcji “Inne Spojrzenie” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Główną Nagrodę w Konkursie Filmów Polskich na festiwalu Camerimage.
Dla platformy Netflix współtworzyła pierwszy polski serial “1983”.
Aktualnie przygotowuje się do swojego drugiego filmu pełnometrażowego.
Anna Tatarska (ur. 1985)
Absolwentka Filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, studiowała też Wiedzę o Kulturze na UW. Ukończyła kursy podyplomowe w nowojorskiej szkole filmowej NYFA i Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat pracuje jako dziennikarka filmowa i kulturalna. Relacjonuje międzynarodowe festiwale (Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia). Prowadzi rubrykę filmową w magazynie VOGUE, a na stronie internetowej magazynu publikuje teksty krytyczne i publicystyczne. Rozmawia z największymi gwiazdami polskiego i światowego kina – na koncie ma spotkania m.in. z Meryl Streep, Pedro Almodovarem, Robertem DeNiro czy Bradem Pittem. Jej rozmowy można znaleźć m.in. w Gazecie Wyborczej, magazynach PANI, Newsweek i w portalu Onet. Wcześniej jako krytyk filmowy związana była m.in. z magazynem Co Jest Grane oraz portalem Stopklatka. Od lat współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadzący spotkania i panelistka. Publikowała wielokrotnie w USA.
Karierę zawodową łączy z rodzicielstwem. Była jedną z osób lobbujących na rzecz większej przystępności międzynarodowych wydarzeń branżowych dla osób z małymi dziećmi. Dzięki inicjatywie Parenting at Film Festivals inicjatywa zakończyła się wielkim sukcesem. Dużo mówi i lubi słuchać. Feministka, codziennie ucząca się z należytym szacunkiem traktować otaczający nas świat.
powrót