Kalejdoskop Nowego Kina
W Kalejdoskopie Nowego Kina znalazło się dziesięć najnowszych rosyjskich produkcji filmowych. Wśród nich zobaczymy znakomite komedie, wytrawne dramaty i filmy o tematyce biograficznej.
O uśmiech widzów zadba Michaił Kukuszkin. W swoim filmie „Dar” opowiada historię prostego robotnika w wieku przedemerytalnym, który nagle odkrywa w sobie talent artystyczny i z dnia na dzień staje się sensacją w świecie współczesnej sztuki. Skąd wziął się pomysł na film i jak powstawał będzie można zapytać samego reżysera 28 listopada w kinie Luna, po projekcji filmu o godz. 18:00.
Konstantin Chudiakow w filmie „Koniec sezonu” w centrum opowieści umieszcza trzy siostry, które zmuszone przez okoliczności, zamieszkują w małym bałtyckim miasteczku, poza granicami Rosji. Podobnie jak trzy siostry Czechowa, marzą o przeprowadzce do Moskwy, ale los ma wobec nich własne plany. Producent filmu, Aleksandr Prosjanow, odpowie na pytania publiczności po projekcji filmu o godz. 18:00, 30 listopada w kinie Luna.
W Kalejdoskopie zobaczymy również dramat „Ponad niebem” w reżyserii Oksany Karas. Jest to historia młodej dziewczyny, spędzającej lato w kurorcie za miastem pod bacznym okiem matki. Jej uwagę przyciąga chłopak, którego przeszłość okryta jest tajemnicą. Dziewczyna nie domyśla się, że po tym spotkaniu jej życie zmieni się już na zawsze. Gwiazda rosyjskiego ekranu - Aleksiej Agranowicz oraz utalentowana Wiktoria Tołstoganowa, nagrodzona na tegorocznym Kinotawrze za najlepszą rolę kobiecą, będą gośćmi spotkania po projekcji o godz. 20:30, 30 listopada w kinie Luna.
„Taniec z szablami” Jusupa Razykowa opowiada historię powstania słynnego arcydzieła wielkiego kompozytora Arama Chaczaturiana. Jesienią 1942 r. ewakuowany na Ural Leningradzki Teatr Opery i Baletu im. Kirowa przygotowuje się do premiery baletu „Gajane”. Kompozytor Aram Chaczaturian zmuszony jest do ciągłego przerabiania partytury, najpierw za sprawą surowego choreografa, potem przybyłego ze stolicy cenzora. Na próbach zdarzają się omdlenia, primabalerina zakochuje jest kompozytorze, a lokalny saksofonista w primabalerinie. W tych trudnych warunkach, łącząc to, co prywatne z tym, co publiczne, oraz to, co osobiste z tym, co polityczne, powstanie „Taniec Szabli” - najsłynniejszy fragment baletu „Gajane”. O kulisach powstawania filmu opowie widzom reżyser po projekcji o godz. 17:00, 1 grudnia w kinie Luna.
Pozostający w biograficznej tematyce „Komik” Michaiła Idowa opowiada historię sowieckiego komika z połowy lat 80., Borysa Arkadjewa, który pomimo powszechnej miłości i uznania publiczności nie ma twórczej wolności. Bohater doprowadza się na skraj załamania nerwowego, w wyniku czego staje się niebezpieczny. Spotkanie z odtwórcą roli tytułowej - Aleksiejem Agranowiczem - odbędzie się po projekcji filmu o godz. 20:30, 29 listopada w kinie Luna.
W sekcji zobaczymy również film „W kapsztadzkim porcie” w reżyserii Aleksandra Wieledinskiego, którego „Geograf przepił globus” zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności na 7. Sputniku. Wydarzenia odległego 1945 roku wpływają na życie głównych bohaterów filmu, którzy spotkali się twarzą w twarz zaledwie jeden raz – pod koniec wojny, na Dalekim Wschodzie, z bronią w ręku. Po strzelaninie rozproszyli się w różnych kierunkach, myśląc, że przeżył tylko jeden z nich. Minęło wiele lat i nadszedł dzień, kiedy kręte ścieżki losu, które przecięły się pół wieku wcześniej, ponownie się połączyły.
Bohaterowie komedii Pawła Ruminowa „Sukces” - Lisa i Artiom - tworzyli niegdyś brawurowy zespół rockowy, ale po narodzinach pierworodnej córki musieli porzucić marzenia o karierze. Kobieta nigdy jednak nie zapomniała o muzyce i kiedy otrzymuje propozycję kontraktu w Ameryce, opuszcza rodzinę i wyjeżdża. Nieoczekiwany splot zdarzeń sprawia, że Artiom wraz z córką stają się muzycznymi megagwiazdami Internetu.
Lekkim i skierowanym do młodego widza jest melodramat komediowy „Sztuka przetrwania” w reżyserii Jewgienija Torresa, opowiadający o przygodach młodej aspirującej dziennikarki i samotnego miliardera na bezludnej wyspie.
Do zgoła odmiennej, bo dorosłej publiczności, kieruje swój film Maria Agranowicz. Bohaterką „Kochaj ich wszystkich” jest atrakcyjna dziewczyna, prawie kobieta, która zawsze ma jakiś plan i z każdej sytuacji potrafi wyjść obronną ręką. Każdemu przedstawia się innym imieniem; jednemu potrzebna jest Wiera, drugiemu - Nadieżda. Od każdego odchodzi w wyznaczonym czasie i z określonego powodu. Jak stwierdzić, gdzie kończy się oszustwo, aby zdobyć pieniądze, a gdzie zaczynają się prawdziwe uczucia? I czy ktokolwiek wie, kim jest naprawdę? Zwykłą moskiewską utrzymanką, sprytną oszustką, utalentowaną aktorką czy kobietą, która potrafi kochać ich wszystkich?
Filmem zamknięcia tegorocznego Sputnika będzie komedia „Rozwiedźmy się!” w reżyserii Anny Parmas, która zdobyła już miliony rosyjskich serc. Główna bohaterka, Masza, zostaje porzucona przez męża. Nie jest jednak gotowa na to, aby tak po prostu odstąpić go dużo młodszej od siebie trenerce fitness. Kobieta jest gotowa walczyć, nie przebierając w środkach, nie wyłączając pomocy sił nadprzyrodzonych.
powrót