Wystawy

Soviet Bus Stops – Wystawa Christophera Herwiga

10-23 listopada, wernisaż 10 listopada, godz. 19.00
Miejsce: Galeria Spektrum ul. Stalowa 38

Godziny otwarcia Galerii: wt-pt 15.00-19.00, sb 11.00-14.00

Wstęp wolny

Christopher Herwig zetknął się z niezwykłą architekturą okresu sowieckiego w 2002 roku, podczas wielokilometrowej podróży rowerowej z Londynu do Petersburga. Stawiając przed sobą wyzwanie robienia chociażby jednego dobrego zdjęcia co godzinę, Herwig zaczął rejestrować stojace na bezdrożach, zaprojektowane w zaskakujący sposób, przystanki autobusowe.

12 lat później Herwig wrócił do tego tematu i ponownie wyruszył w podróż w celu odnalezienia i zadokumentowania kolejnych przystanków. W czasie pierwszej z nich pokonał ponad 18 tys. kilometrów samochodem, rowerem, autobusem i taksówką, odwiedzając 14 państw byłego Związku Radzieckiego. Podczas kolejnej przejechał 15 tys. kilometrów, przemierzając wzdłuż i wszerz terytorium największego państwa na świecie, Rosji.

Lokalne przystanki okazały się świetnym polem do prowadzenia eksperymentów artystycznych nad okresem sowieckim. Zdawały się być budowane bez żadnych ograniczeń projektowych czy wytycznych budżetowych, w rezultacie prezentują zupełną różnorodność stylów i typów całego regionu, od ostrego brutalizmu po żywiołową fantazję.

Esej znanego architekta i krytyka kultury Owena Hatherleya naświetla zjawisko radzieckiego przystanku autobusowego. Analizując politykę rządu, która sprawiła, że te „małe formy architektoniczne” stały się zjawiskiem codziennym, Hatherley wyjaśnia, w jaki sposób stały się – mimo swojej niezwykłej indywidualności – odległymi placówkami ideologii ZSRR, oddając jego wartości.

Christopher Herwig
Fotograf i operator kanadyjskiego pochodzenia, dążący do znalezienia piękna i inspiracji w każdym aspekcie życia. Żyłka podróżnika zmusiła go do udania się w podróż autostopem z Vancouver do Cape Town, pieszo i tratwą przez Islandię oraz rowerem przez Europę.
Obecnie znajduje się w Jordanii, wcześniej mieszkał między innymi w Liberii i Kazachstanie. Herwig fotografuje w najbardziej oddalonych zakątkach świata, od gór Pamir w Tadżykistanie po lasy równikowe w Afryce Zachodniej dla takich magazynów jak GEO, CNN Traveler, Geographical i Lonely Planet.
Fotograf jest również mocno zaangażowany we współpracę z organizacjami pozarządowymi i agencjami ONZ w najbardziej problematycznych regionach świata. Swoją pracą pokazuje, że za suchymi statystykami kryją się ludzkie twarze.

https://www.facebook.com/events/2164440170540712/

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła