Spotkania

"Pocztówka z Rosji" - pokaz filmu, spotkanie i koncert

16 listopada, godz. 19.00
Miejsce: kawiarnia 4pokoje, ul. Wileńska 19
Wstęp wolny

Zapraszamy na pokaz filmu „From Podserednieje with love” oraz na spotkanie z jego twórcami połączone z koncertem zespołu Warszawa Wschodnia.

Podczas koncertu usłyszymy dawne pieśni tradycyjne, które członkowie zespołu zbierali na wsiach południowo-zachodniej Rosji w ciągu kilkunastu lat. Będą to liryczne opowieści o miłości, rytmiczne pieśni taneczne, ballady i psalmy. Podczas spotkania autorzy filmu opowiedzą o pracy nad dokumentem, a członkowie zespołu - o długotrwałym i niełatwym procesie uczenia się tej bardzo pięknej i skomplikowanej muzyki. Pojawią się opowieści o serdecznych ludziach i zaskakujących przygodach - smutnych i radosnych.

Warszawa Wschodnia: zespół wokalny, od kilkunastu lat zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem polskich, ukraińskich i rosyjskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych.

Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni, jak i oryginalnego sposobu śpiewania.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory zbierane przez jego członków podczas licznych podróży etnograficznych – głównie na ukraińskie Polesie, do południowo-zachodniej Rosji, a w Polsce – na Podlasie, Kurpie, Kujawy i Mazowsze. Ważnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne.

Członkowie zespołu: Justyna Piernik (lider zespołu), Joanna Górska, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Cezary Szymański, Taras Shumeyko, Monika Walenko-Ili-Tsang.

„From Podserednieje with Love”, reż. Tomasz Knittel, Jagna Knittel

Podserednieje to wieś położona w Rosji, 700 km na południe od Moskwy. Wieś szczególna, prawie każdy tu śpiewa, a występująca tutejszych pieśniach polifonia jest absolutnie unikatowa. W latach 70. Podserednieje zostało odkryte przez rosyjskich folklorystów, a miejscowy zespół objechał pół świata. Podczas jednej z podróży członkowie zespołu poznali Mary, „katoliczko-hinduistkę” z Teksasu, zakochaną w Dostojewskim. Amerykanka wybrała Podserednieje na swój drugi dom. Niektórzy mieszkańcy wsi podejrzewali, że zza oceanu przywiozła stonkę ziemniaczaną albo jest szpiegiem, inni ją pokochali.

Film „From Podserednieje with Love“ to zbudowana z wielu narracji opowieść o fascynującym zderzeniu kultur, pełna pieśni, obrzędów i zaskakujących historii. O świecie niedzisiejszym, niemal baśniowym. To film o marzeniach, przesiadywaniu na dachu, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Także o tym, że życie byłoby do zniesienia, gdyby nie miłość.

Dołącz do wydarzenia na facebooku! www.facebook.com/events/706904842999077/

 

sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła