Dzika Kamczatka – spotkanie Z Marcinem Dobasem
16 listopada, godz. 19.00
Miejsce: BARdzo bardzo, ul. Nowogrodzka 11
Wstęp wolny
Położona na szerokości geograficznej Wielkiej Brytanii, wielkości Włoch stanowi absolutnie unikalny rejon w skali Świata. Na jej odrębność i osobliwość złożył się jeden element – położenie. Półwysep Kamczacki stanowi klin wbijający się w Pacyfik, oddzielający Morze Ochockie od Morza Beringa. Ma to wpływ na klimat jak i na szatę roślinną regionu.
Leżąca na peryferiach Imperium, najpierw carskiego a później sowieckiego, kraina ta zawsze była rejonem dzikim i słabo zaludnionym. Brak ludzi, przemysłu czy kopalń pozwolił przyrodzie zachować się w stanie niemal nienaruszonym. Nie dziwi więc, że na Kamczatce jest sześć obszarów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Królem Tego regionu jest niedźwiedź brunatny. Mieszka ich na Półwyspie ok. 10 000. Latem najłatwiej spotkać je nad rzekami i obserwować ich łowy na łososie.
To wyjątkowy fragment naszej planety. Dziki, odludny z zapierającą dech przyrodą, dzikimi zwierzętami i, co najważniejsze, wciąż niezdeptany przez turystów. Łatwiej tam spotkać niedźwiedzia niż autokar z turystami.
Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska specjalizujący się w fotografi podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries. Marcin spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach. Swoją wiedzę przekazuje uczestnikom wyjazdów fotograficznych w firmie Wyprawy Foto.
W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy czyli dziewięć opowieści o fotografii”
powrót