Kalejdoskop, Eurazja, Ale sztu(cz)ka, Filmowa czytelnia - pokazy pozakonkursowe 12. Sputnika
Poza sekcją konkursową najnowsze rosyjskie produkcje znalazły się także w „Kalejdoskopie Nowego Kina”. W tym „Trener” - reżyserski debiut gwiazdy rosyjskiego ekranu, Daniły Kozłowskiego, który wcielił się w filmie w tytułową rolę. Daniłę widzowie mogą kojarzyć z kreacji aktorskich, w takich produkcjach jak „DuchLess”, „Szpieg”, „Dubrowski”, „Załoga” czy „Matylda”.
„Zamiłowanie Kozłowskiego do sportu jest ogólnie znane. Dość powiedzieć, że pierwszą ze swoich głównych ról zagrał trzynaście lat temu w opowiadającym o narodzinach piłki nożnej w carskiej Rosji dramacie ‘Garpastum’ Aleksieja Germana młodszego. W dorobku ma także tytułową rolę w filmowej biografii legendarnego radzieckiego hokeisty Walerija Charłamowa ‘Legenda 17’ Nikołaja Lebiediewa. Nikogo nie zdziwił więc fakt, że w produkcję ‘Trenera’ postanowił zainwestować prywatne pieniądze i że od samego początku założył, że wcieli się w postać Jurija Stoliesznikowa. Zaskoczeniem musiała być jednak decyzja o tym, że również dzieło to wyreżyseruje.” [Sebastian Chosiński, esensja.pl]
Pokazy: 15 XI, godz. 21.00, kino Luna oraz 17 XI, godz. 20.30, kino Luna
W Kalejdoskopie znalazł się również film „Jak zostałem…” w reżyserii Pawła Mirzojewa. Główny bohater filmu to młody chłopak z dobrego moskiewskiego domu. Jego drogę życiową wskazał mu ojciec, zapewniając synowi pieniądze, samochody i dobrą uczelnię. Sasza chciałby jednak czegoś więcej. Marzy, aby zostać piosenkarzem jak Coj czy artystą na miarę Van Gogha. Przypadkowe spotkanie z nietuzinkową Maszą na zawsze odmieni jego życie.
14 XI, godz. 20.30, kino Luna + spotkanie z reżyserem Pawłem Mierzojewem
17 XI, godz. 16.00, Kino Iluzjon
Sputnikowy blok „Eurazja” zabierze widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach kontynentu euroazjatyckiego. Rozkwit kina jakuckiego zobaczą w nowym obrazie Tatiany Ewerstowej „Zwarcie” – kontynuacji autobiografii reżyserki zapoczątkowanej w ubiegłorocznym filmie konkursowym „Jego córka”. Na ekranie ponownie obserwujemy świat oczami 17-letniej już Tani. Film zachwyca pięknymi, subtelnymi zdjęciami z nutą melancholii. Łagodną stylistyką obraz wpisuje się w najlepsze tradycje kina japońskiego.
Pokaz: 14 XI, godz. 18.30, kino Luna
Do programu włączyliśmy sekcję tematyczną „Ale sztu(cz)ka!”. W jej ramach widzów zaprosimy na pokaz filmu „Krew” w reżyserii Artioma Tiemnikowa. Jest to współczesna przypowieść, rozgrywająca się w centrum Moskwy, o dwóch braciach, którzy pokonują długą drogę, aby zbliżyć się do siebie duchowo. Młody artysta, wychowany w sielankowej atmosferze górniczego miasteczka na wschodzie Ukrainy, ze wszystkich sił stara się znaleźć swoje miejsce w bezdusznej metropolii. Z nadzieją zwraca się o pomoc do starszego brata, odnoszącego sukcesy biznesmena, który dawno zerwał kontakty ze swoją rodziną.
Pokazy:
14 XI, godz. 18.00, kino Luna + spotkanie z reżyserem Artiomem Tiemnikowem, producentką Asią Tiemnikową i aktorem Jurijem Nikołajenką
15 XI, godz. 20.00, kino Iluzjon + koncert NJU – projekt muzyczny aktora Jurija Nikołajenko
„Filmowa czytelnia” zaproponuje m.in. wzruszającą ekranizację noweli „Siostra smutku” Wadima Szefniera - „Anioł ma anginę” w reżyserii Oksany Karas. Jest to opowieść o grupie młodych studentów z najwspanialszego miasta na ziemi – Leningradu. Chłopcy włóczą się, piją wino, tańczą fokstrota, wierzą w szczęśliwą przyszłość, ignorując wszelkie zwiastuny nadchodącej katastrofy. Za oknem – białe noce i spóźniona wiosna 1940 roku.
Pokaz: 15 XI, godz. 17.15, kino Luna
Zachęcamy do wzięcia udziału w quizie wiedzy o kinie rosyjskim, który przygotowaliśmy we współpracy z serwisem Filmaster. Sprawdźcie swoją wiedzę i weźcie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród po zakończeniu festiwalu!
https://filmaster.typeform.com/to/zLXAT0?fbclid=IwAR0xyPF1XrdK1e4XUZDipDP1zEG0g0-E6ndr55NEf6_0N0HbZkfSUCljpkQ
powrót