Dziś startuje 12.„Sputnik nad Polską”
Uroczyste otwarcie 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” rozpocznie się dziś – 8 listopada - o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Iluzjon. Również dziś startują projekcje dla widzów w kinie Luna oraz Elektronik. Na seanse w Iluzjonie zapraszamy od jutra. Wszystkie trzy kina zagrają najlepsze rosyjskie filmy do 18 listopada.
Ceremonię otwarcia festiwalu poprowadzą w tym roku: modelka, początkująca aktorka, studentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz Natalia Michalewska oraz wszechstronny artysta - malarz, grafik, reżyser światła i scenograf - Aleksandr Prowaliński. Oboje są twarzami tegorocznej kampanii medialnej festiwalu!
Na uroczystości gościć będą przedstawiciele rządu polskiego i rosyjskiego, czołowi działacze kultury oraz twórcy filmowi. Zgromadzoną widownię powita m.in. Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew.
Ceremonię swoją obecnością zaszczycą także Członkowie Jury Konkursu Filmów Fabularnych: Przewodnicząca, jedna z najbardziej uznanych reżyserek we współczesnym polskim kinie Joanna Kos-Krauze, znakomity aktor teatralny i filmowy Mirosław Haniszewski oraz dziennikarka, pisarka, szefowa działu reportaż „Vogue Polska” Hanna Rydlewska. Gości przywita także gremium Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych: Przewodniczący, reżyser, scenarzysta i autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych - Krystian Matysek; uznany montażysta filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych filmów fabularnych Dominik Jagodziński oraz ceniona dziennikarka, stała współpracowniczka portalu Weekend.gazeta.pl, prowadząca zajęcia filmowe dla młodzieży w ramach Filmoteki Szkolnej – Małgorzata Steciak.
Festiwal otworzy nagrodzona za najlepszy scenariusz na minionym Kinotawrze „Historia pewnego powołania” w reżyserii Awdotji Smirnowej. Jest to poruszająca opowieść o wydarzeniach, których uczestnikiem był sam hrabia Lew Nikołajewicz Tołstoj. Przesłanie filmu mówi nam o tym, że na niesprawiedliwość należy zawsze reagować bez zwłoki. Talent Smirnowej do scenariopisarstwa polega właśnie na tym, że nie traci ona nawet sekundy czasu ekranowego. Każda scena zaprasza widza do dialogu. Jest to kino fabularne, w którym na efekt końcowy pracuje najmniejszy detal. Główną zaletą „Historii pewnego powołania” jest jej uniwersalność. Film będzie doskonale zrozumiały nawet w oderwaniu od polityczno-historycznego kontekstu, w którym został osadzony. Elementy dramatu kostiumowego przeplatają się tu ze współczesnością, sprawiając, że fabuła staje się ponadczasowa. Rzeczywistość przedstawiona w obrazie jest tak szeroka i wielowymiarowa, że każdy widz odnajdzie w niej swoją prawdę. W filmie zagrał polski aktor Łukasz Simlat, który opowie widzom festiwalowym o pracy na planie 13 listopada w kinie Elektronik.
Na ceremonii wystąpi Olena UUTAi – światowej sławy instrumentalistka, wirtuozka gry na drumli, mistrzyni śpiewu gardłowego, dźwiękonaśladownictwa i neoszamańskich praktyk. Półfinalistka brytyjskiej edycji „Mam talent”, finalistka Das Supertalent w Niemczech. Posiada tytuł „Legendy muzyki etno”.
Zgromadzeni Goście będą mogli także obejrzeć wystawę fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Sztuka życia codziennego”, który Sputnik zorganizował we współpracy z Akademią Fotografii.
Serdecznie zachęcamy do korzystania z mobilnej aplikacji festiwalowej, stworzonej we współpracy z ekipą Visent Coders: https://sputnikfestiwal.pl/2018/aktualnosci-pl_p1_i1039
Zapraszamy także do spróbowania swoich sił w quizie wiedzy o kinie rosyjskim, który przygotowaliśmy dla naszych widzów we współpracy z serwisem Filmaster: https://bit.ly/2D8SAWw
powrót