Aktualności

Oscarowa trójka na Sputniku

W programie tegorocznego Sputnika znalazły się trzy tytuły, które będą kandydować w tym roku do Oscara! Rosję reprezentować będzie „Sobibór” w reżyserii Konstantina Chabienskiego, Kazachstan – „Ajka” Siergieja Dworcewoja, zaś Białoruś – „Kryształ” w reżyserii Darii Żukowej.

Sobibór” Konstantina Chabienskiego to opowieść o przeciwstawieniu się ludzkiego ducha bezdusznej machinie wojennej. W październiku 1943 r. więźniowie obozu koncentracyjnego w Sobiborze, pod dowództwem porucznika Czerwonej Armii Aleksandra Peczerskiego, rozpoczynają jedyne w historii zwycięskie powstanie, jakie miało miejsce w hitlerowskim obozie zagłady.

Pokaz – 17 listopada, godz. 20:30, kino Iluzjon

W sekcji „Okno na Europę: Program koprodukcji” pokażemy widzom film Darii Żuk „Kryształ”, laureat Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Tytuł filmu ma wymiar symboliczny i wieloznaczny. Jest znamieniem minionego czasu, czasu zastoju i braku perspektyw w nowej, postkomunistycznej rzeczywistości.

„Kryształ, jako metafora, występuje w filmie na kilku płaszczyznach. Jest to ten dobrobyt, do którego na pokaz dążyliśmy w czasach ZSRR, ustawiając kryształ w najbardziej widocznym miejscu kredensu w salonie. To także kruche marzenie głównej bohaterki, która dąży do świetlanej przyszłości. Kryształ w filmie to również przedmiot, który można sprzedać na bazarze na Zachodzie. Głównej bohaterce, która marzy o wyjeździe z Białorusi, wydaje się, że ona sama, jak kryształ, zyska prawdziwą wartość i możliwość samorealizacji dopiero za granicami swojej ojczyzny” – w wywiadzie dla RIA Nowosti opowiadała Daria Żuk.

Pokaz – 15 listopada, godz. 18.30, kino Luna

Jednym z najmocniejszych tytułów tegorocznego Konkursu jest „Ajka” w reżyserii Siergieja Dworcewoja. To drugi po „Tulpanie” fabularny obraz znakomitego reżysera-dokumentalisty. Odtwórczyni głównej roli w filmie, Samal Jesljamowa, otrzymała w tym roku Złotą Palmę za "Najlepszą rolę kobiecą".

„Ajka” to historia imigrantki z Kirgizji, której silny instynkt przetrwania sprawia, że jest w stanie wytrzymać prawdziwą gehennę. Dworcewoj pokazuje bezlitośnie i dobitnie katastrofę humanitarną, którą przeżywa współczesny świat, często zupełnie ją ignorując. Otrzeźwienie i ból, z którymi widz opuszcza seans „Ajki”, mogą zdziałać o wiele więcej w trudnym i jakże aktualnym dziś temacie migracji niż niejedne polityczne i medialne hasła.

Zdjęcia do „Ajki” zrealizowała znakomita operator Jolanta Dylewska, która spotka się z widzami po projekcji na Sputniku. W jej obiektywie Moskwa przytłacza nas odcieniami szarości i uporczywym śniegiem, a ciasne kadry sprawiają, że, podobnie jak bohaterce, często brakuje nam przestrzeni na głęboki oddech. Za charakteryzację odpowiedzialny był Tomasz Matraszek, za postprodukcję dźwięku zaś Joanna Napierska. Film został zrealizowany w niemiecko-polsko-kazachsko-chińskiej koprodukcji. Ze strony polskiej projekt został wsparty przez Annę Wydrę z Otter Film.

Pokaz + spotkanie z Jolantą Dylewską – 17 listopada, godz. 20:30, Elektronik





sputnik

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl


BIURO

+48 22 523 41 18

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

wisła