Jury Konkursu Filmów Fabularnych 11. Sputnika
O statuetkę Grand Prix 11. Sputnika zawalczy 13 najciekawszych rosyjskich filmów fabularnych z ostatnich dwóch lat. Najlepszy tytuł festiwalu wybierze Jury w składzie: Przewodniczący, uznany krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „KINO” Andrzej Kołodyński, młody, utalentowany i doceniony w świecie reżyser Jakub Czekaj oraz jedna z najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia Julia Kijowska.
Andrzej Kołodyński - Przewodniczący, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „KINO”, doktor filmologii i wykładowca historii kina w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor książek o popularnych gatunkach filmowych, m.in. „Seans z wampirem” czy „Dziedzictwo wyobraźni”, pozycji naukowych z teorii dokumentu i historii kina polskiego, redaktor wielu wydawnictw oraz tłumacz.
Jakub Czekaj – ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jego debiut fabularny – „Baby Bump” - został nagrodzony na 72. Festiwalu w Wenecji. Kolejny film reżysera, „Królewicz Olch”, został wyróżniony nagrodą młodego Jury podczas Festiwalu w Gdyni. Scenariusz jego następnego filmu „Sorry Polsko” uhonorowano w Berlinie oraz Cannes. Kuba napisał i wyreżyserował także wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” oraz „Twist & Blood”.
Grono Jury zasili także jedna z najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia Julia Kijowska. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Pierwszą rolę na dużym ekranie zagrała w „Boisku bezdomnych” Kasi Adamik. Za rolę Chai w filmie Agnieszki Holland „W ciemności” została nominowana do nagrody im. Z. Cybulskiego. Zagrała pierwszoplanowe role w filmach „Miłość” Sławomira Fabickiego oraz „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego. Dwukrotnie pracowała z Wojtkiem Smarzowskim, na planie „Drogówki” i „Pod mocnym aniołem”. W 2016 r. można było ją oglądać m.in. w „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki oraz „Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego. W 2017 r. w Teatrze Ateneum miała miejsce premiera spektaklu „Spowiedź motyla”, gdzie Julia zadebiutowała jako współreżyserka i autorka piosenek. W przyszłym roku na ekrany kin wejdzie „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas, z Julią w roli tytułowej.
Przypominamy, że w Konkursie Filmów Fabularnych zobaczymy tytuły:
-
Arytmia, reż. Boris Chlebnikow, 2017;
-
Bliskość, reż. Kantemir Bałagow, 2017;
-
Boże cielę, reż. Witalij Suslin, 2017;
-
Byli sobie, reż. Eduard Parri, 2017;
-
Cała nasza nadzieja, reż. Karen Gieworkian, 2016;
-
Dziewczyna z kosą, reż. Olga Popowa, 2017;
-
Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Sztyra do domu opieki, reż. Aleksandr Chant, 2017;
-
Jego córka, reż. Tatiana Ewerstowa, 2016;
-
Karp rozmrożony, reż. Władimir Kott, 2017;
-
Mój morderca, reż. Kostas Marsan, 2016;
-
Poganie, reż. Waleria Surkowa, 2017;
-
Siodło tureckie, reż. Jusup Razykow, 2017;
-
Zakładnicy, reż. Rezo Gigineiszwil, 2017.
Opisy wszystkich filmów dostępne na: http://sputnikfestiwal.pl/2017/filmy-pl_s1
powrót