Aktualności

12. Sputnik. Próbne okrążenie


Po sukcesie ubiegłorocznego próbnego okrążenia „Sputnika” po raz kolejny zapraszamy widzów na projekcje zapowiadające listopadowy Festiwal Filmów Rosyjskich. Tym razem pokazy najlepszych filmów poprzedniej edycji zorganizujemy na świeżym powietrzu w klimatycznym „Cudzie nad Wisłą”!

 

Już jutro – 4 września – o godz. 20:00 zaprezentujemy film „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł” Aleksandra Chanta, który zdobył II miejsce w głosowaniu na Nagrodę Publiczności 11. „Sputnika”. W kolejny wtorek – 11 września – również o 20:00 warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć Zdobywcę Grand Prix oraz Nagrody Publiczności ubiegłorocznej edycji - „Arytmię” Borisa Chlebnikowa. Wstęp wolny! Gorąco zapraszamy!

 

Ponadto już jutro – 4 września - podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój w ramach wydarzeń towarzyszących zostanie zaprezentowany sputnikowy film „Windykator” w reżyserii Aleksieja Krasowskiego, który podbił serca polskich widzów, zdobywając Nagrodę Publiczności w 2016 r. Przy tej okazji o festiwalu opowie uczestnikom forum Dyrektor Małgorzata Skulska. Wydarzenie jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2012 roku współpracy kulturalnej pomiędzy Festiwalem „Sputnik nad Polską” a Forum Ekonomicznym.

 

Pokazy specjalne będą zapowiedzią 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, którego główna, warszawska edycja odbędzie się w dniach 8 – 18 listopada. Na repliki festiwalu zaprosimy widzów do kin w całej Polsce od listopada 2018 r. do marca 2019 r.

 


 

„Arytmia” to filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa. Nie zobaczymy tu patosu i uogólnień, twórcy pokazują nam mały fragment rzeczywistości, wprowadzając nas w codzienne życie młodej pary lekarzy. Ona pracuje w izbie przyjęć, on jest lekarzem pogotowia ratunkowego. Ratowanie ludzkiego życia jest dla nich codziennością. Znacznie trudniejsze okazuje się odbudowanie i pielęgnowanie relacji między sobą, gdy nie wystarcza czasu na sen, rozmowę czy - jak mówi główny bohater, w którego wciela się rewelacyjny Sasza Jacenko – „głęboki wydech”. W filmie nie znajdziemy ani jednej fałszywej nuty. Mimo lakonicznej formy i zamierzonego, nierównego rytmu obraz jest niezwykle klarowny, przekazuje odbiorcy znacznie więcej niż zostaje wypowiedziane na głos. Nawet jeśli Boris Chlebnikow nadal utożsamia się z „nowymi cichymi”, to „Arytmia” z pewnością jest jego głośną deklaracją.

 

Opis i zwiastun: http://sputnikfestiwal.pl/2017/film-pl_170

 

Grand Prix 28. Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr"

Grand Prix 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Nagroda Publiczności 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

 


 

Dramat Aleksandra Chanta „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł” to kino drogi w rosyjskim wydaniu. 27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca - kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.

Opis i zwiastun: http://sputnikfestiwal.pl/2017/film-pl_176

II miejsce w głosowaniu na Nagrodę Publiczności 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”


   

powrót


Fundacja Wspieram 35 MM Kinofest

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwa Kultury FR:

MKiDN Ministerstwo FR

Polska:

pisf zakochaj sie w warszawie
Rosja:

centrum r

360stopni boria.pl drukarnia visent

E.A.R Empik bardzo bardzo niebo kopernika oficyna bbc klub komediowy południk zero akademia fotografii bioarp szerokie tory katiusza . kino praha teatr ateneum teatr współczesny studio wydawnictwo czarne edipresse świat książki prószyński i spółka editio claroscuro wydawnictwo literackie booker mito bagatela slajdy legalna kultura

tvp kultura tvp3 kino polska kino tv rmf classic cjg24 ams Aktivist kino Hiro Ekrany art papier Film&TV Kamera Fragile akcent Przedsiebiorcy@eu kie Ewropa krytyka literacka nowa europa wschodnia przegląd Rosyjski Kurier Warszawski Zupełnie inny świat co i gdzie eastbook example Filmaster Irka rosyjska ruletka na ekranie rynek wschodni nigdy więcej


mk aif ap . afisha proficinema . forsmi . . .