Przerwany lot. Włodzimierz Wysocki
Czwarty
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksander Stoper
Rok: 1972
Czas trwania: 67 min.
Dramat Aleksandra Stolpera, stanowiący ekranizację sztuki Konstantego Simonowa pod tym samym tytułem.
Włodzimierz Wysocki w roli amerykańskiego dziennikarza (niegdyś bohaterskiego żołnierza) wiodącego dostatnie życie i nieoczekiwanie postawionego przed dylematem moralnym: zachować się godnie i utracić dotychczasową pozycję i dobra materialne, czy zawrzeć kompromis z własnym sumieniem.
W obsadzie aktorskiej filmu "Czwarty" podziwiać możemy wiele gwiazd. Włodzimierzowi Wysockiemu partnerują m. in. Margarita Tieriechowa, Siergiej Szakurow, Aleksander Kajdanowski, Jurij Sołomin, Tatiana Wasiljewa, Armen Dżygarchanian, Lew Durow, Lew Krugłyj, Siergiej Sazontiew, Zinaida Sławina (aktorka Teatru na Tagance, wieloletnia partnerka sceniczna W. Wysockiego).
Niewątpliwą ciekawostkę stanowi fakt, iż w filmie "Czwarty" zagrał również śiatowej sławy tancerz łotewski, wieloletni solista moskiewskiego Teatru Bolszoj Maris Liepa.
7 listopada (niedziela), godz. 13.25, KINOTEKA - Sala 3
Vladimir Visocki Czarnogóra
Gatunek: Dokumentalny
Reżyser: Veselin Ljumović
Rok:1974
Niezwykłe odkrycie archiwalne koszalińskiego Muzeum Włodzimierza Wysockiego. Recital poety w stolicy Czarnogóry Podgoricy (wówczas Titogradzie), w czasie którego poeta zaśpiewał zarówno swe najsłynniejsze pieśni, jak i utwory, które po raz pierwszy (i jedyny) wykonał przed kamerami telewizji (sic!). Tylko dzięki temu unikatowemu nagraniu filmowemu możemy nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć, jak poeta wykonywał swą słynną pieśń „Rozstrzelanie górskiego echa”, jak recytował wiersz poświęcony mieszkańcom Czarnogóry. Ten dar widzenia, a nie tylko słyszenia Wysockiego, ma niebagatelne znaczenie.
Jakkolwiek doskonałe nie byłyby bowiem zapisy fonograficzne pieśni Wysockiego, nigdy nie oddadzą one wizualnych walorów jego niezwykych interpretacji, niepowtarzalnej mimiki, charakterystycznych gestów, olbrzymiego uroku osobistego.
Mieszkańcy Czarnogóry pamiętają o pobycie Wysockiego w ich ojczyźnie. I są mu wdzięczni za dedykowane im piękne poetyckie strofy. W Podgoricy stoi pomnik Włodzimierza Wysockiego, na którego postumencie wyryto cytat z jego wiersza poświęconego Czarnogórze:
Już raz urodzić mi się przyszło,
I raz, jak wszyscy, będę żyć.
Szkoda, że drugą mą ojczyzną
Nie może Czarnogóra być.
Kariera Dimy Gorina
Gatunek: Komedia liryczna
Reżyser: Frunze Dowłatian, Lew Mirski
Rok: 1961
Czas trwania: 94 min
Młody pracownik banku Dima Gorin ma przed sobą karierę naczelnika kasy oszczędnościowej. Przez pomyłkę wypłaca jednak pokaźną sumę przedstawicielowi brygady pracującej w dalekiej tajdze. By odzyskać pieniądze i zaufanie przełożonych, wyrusza w podróż za klientem, zaś odzyskawszy gotówkę nie śpieszy się wcale w powrotną drogę do Moskwy. W tajdze spotkał bowiem dziewczynę, o której marzył, i odkrył uroki życia, o którym nie miał pojęcia.
W roli montażysty i szofera Sofrona wystąpił młodziutki Włodzimierz Wysocki. W obsadzie aktorksiej zobaczymy ponadto Tatianę Koniuchową, Aleksandra Demianienko, Władimira Sieliezniowa, Aleksieja Wanina, Rowszana Alijewa.
Teksty piosenek wyszły spod pióra Jewgienija Jewtuszenko.
13 listopada (sobota), godz. 13.30, KINOTEKA - Sala 4
Na ulicy jutrzejszej
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Fiodor Filipow
Rok: 1965
Czas trwania: 95 min
"Na ulicy jutrzejszej" to bodaj jedyny w filmografii Włodzimierza Wysockiego obraz, którego nie widzieli nawet najbardziej zagorzali fani artysty.
Zrealizowany w 1965 roku film Fiodora Filipowa powstał na kanwie sztuki Iwana Kuprijanowa "Syn wieku". O jego sentymentalnym uroku przesądzają kreacje młodego Włodzimierza Wysockiego, Gieorgija Kulikowa, Władimira Samojłowa, Lusieny Owczinnikowej, Wsiewołoda Abdułowa. I piosenki, skomponowane przez Aleksandra Zacepina do słów Leonida Dierbieniowa.
Wielbiciele talentu Włodzimierza Wysockiego nie pozostaną z pewnością obojętni na fakt, iż w filmie rozbrzmiewa także jego piosenka "Mówią nam bez żadnych pochlebstw..." ("Нам говорят без всякой лести...").
9 listopada (wtorek), godz. 17.00, KINOTEKA - Sala 3
Rzut karny
Gatunek: komedia
Reżyser: Wieniamin Dorman
Rok: 1963
Czas trwania: 87 min
Jeden z pierwszych filmów w artystycznym dorobku Włodzimierza Wysockiego. Sportowa komedia o perypetiach przedsiębiorczego wiejskiego lidera Kukuszkina, który w celu zwiększenia autorytetu lokalnego klubu sportowego werbuje doń wyczynowych sportowców, którzy pod fikcyjnymi nazwiskami reprezentują klub na spartakiadzie ludowych zespołów sportowych.
Klasyczna komedia omyłek, w której gimnastyk Nikulin (w tej roli Włodzimierz Wysocki) miast konia gimnastycznego musi dosiąść prawdziwego wierzchowca na torze przeszkód. Tego rodzaju zabawnych pomyłek jest w filmie Wieniamina Dormana znacznie więcej.
Włodzimierzowi Wysockiemu partnerują m. in. Michaił Pugowkin, Władimir Treszczałow, Igor Puszkariew, Larysa Łużyna, Jurij Miedwiediew, Natalia Siedych.
Zdjęcia kręcono na słynnych obiektach sportowych, na przykład na legendarnym odkrytym torze lodowym Medeo w Kazachstanie (to najwyżej na świecie położony tor łyżwiarski /na wysokości 1691 metrów/).
8 listopada (poniedziałek), godz. 14.30, KINOTEKA - Sala 4