Kobiece spojrzenie
Specyfiką „kina kobiet” jest tworzenie filmów podporządkowanych kobiecemu doświadczeniu, uczuciom i emocjom. Dla rosyjskich reżyserek oznacza to bądź realizację poetyckich wizji, w których rzeczywistość miesza się z fantazją, bądź pokazywanie świata z dokumentalną wręcz wnikliwością. Opowieści zadziwiają niecodziennymi postaciami, jak tytułowa „Rusałka” o zielonych włosach w filmie Anny Melikyan czy marzycielka-podróżniczka ze swoimi „zwierzętami domowymi” sportretowana przez Wierę Storożewoj. Zaskakują niekonwencjonalnym rozwojem akcji, jak w „Okrucieństwie” Mariny Lubatowej, przełamującym schematy opowieści o kobiecej przyjaźni w typie „Thelmy i Louise”. Równie autorski charakter mają filmy, które z reportażową dokładnością portretują życie Rosjanek. Wiera Głagoliewa w „Innej wojnie” oraz Marina Razbieżkina w „Czasie żniw” odwołują się do faktów historycznych, by pokazać jak ideologia odbiera znaczenie i wartość macierzyństwu oraz kobiecej sile przetrwania. Portrety rodzących kobiet we „Wszystkiego najlepszego” Łarisy Sadiłowej, staruszki z „Babuni” Lidii Bobrowej czy dorastających nastolatek we „Wszyscy umrą a ja nie” Walerii Gaj Giermaniki, łączą w sobie psychologiczny realizm oraz intymność, nadającą im indywidualny charakter.
Bez względu na poetykę, temat i dobór postaci, każda z rosyjskich reżyserek tworzy kino oryginalne, w którym najważniejszy jest subiektywny ogląd świata z artystycznej, kobiecej perspektywy.
Dr hab. Małgorzata Radkiewicz,
filmoznawczyni w Instytucie Sztuk Audiowizualnych
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pies Pawłowa
Gatunek: Dramat
Reżyser: Jekaterina Szagałowa
Scenariusz: Jekaterina Szagałowa
Zdjęcia: Jewgienij Sinielnikow
Rok produkcji: 2005
Czas trwania: 73 min.
Obsada: Nikołaj Iwanow, Jelena Ladowa, Siergiej Kaczanow, Jelena Galibina, Marija Zwonariowa

Nagrody:
2005 – Nagroda za najlepszy film fabularny na 11. MFF Stalker w Moskwie
2005 – Nagroda za najlepszy debiut na 13. Festiwalu Okno na Europę w Wyborgu

Film o ludziach żyjących w olbrzymim, pięknym, ale już starym budynku sanatoryjnym – szpitalu dla psychicznie chorych. Ksienia i Maksim, członkowie wielkiej rodziny wykluczonych z funkcjonowania w normalnym społeczeństwie, są w sobie zakochani bez pamięci. Kłócą się, zdradzają, są podli i bywają okrutni. W ich miłości jest coś potworkowatego. Nie są winni temu, że nikt nie pokazał im jak powinna wyglądać normalna miłość z punktu widzenia zdrowego obywatela, więc kochają się tak, jak umieją. Ksienia i Maksim uczą się wzajemnie czułości, po raz pierwszy zetknąwszy się z wielkim uczuciem.



Zobacz trailer

8 listopada (poniedziałek), godz. 17.10, Kino KULTURA - Sala 1
13 listopada (sobota), godz. 17.45, Kino KULTURA - Sala 1
14 listopada (niedziela), godz. 20.00, Kino KULTURA - Sala 1



Mars
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Anna Melikian
Scenariusz: Anna Melikian
Zdjęcia: Oleg Łukicziow
Kompozytor: Aleksiej Ajgi
Rok produkcji: 2004
Czas trwania: 97 min.
Obsada: Gosza Kucenko, Nana Kiknadze, Jewgienija Dobrowolskaja, Jelena Morozowa, Aleksandra Skoczkowa, Artur Smoljaninow, Nadja Kamieńkowicz, Gumiar (Gali) Abajdułow, Andriej Batuchanow, Nina Biełosłutcewa, Jana Jesipowicz, Aleksandr Iljin, Władimir Kriemiena, Swietłana Sadkowskaja

Nagrody:
2005 – Specjalna nagroda jury za oryginalną reżyserię i Nagroda Izby Producentów Filmowych na FF „Kinoszok” w Anapie
2005 – Specjalne upomnienie jury „za umiejętność ukazania rzeczywistości za pomocą magii obrazu” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Europy Wschodniej Go East w Wisbadenie

Znany bokser, uciekając przed ludźmi, sławą i samym sobą wskakuje do przypadkowego pociągu. Rankiem budzi się na spowitej mgłą stacji "Mars", w miasteczku, gdzie wszyscy mieszkańcy są pracownikami pobliskiej fabryki zabawek. Borys spędza w Marsie tylko jeden dzień, jednak dzień ten całkowicie odmieni życie jego mieszkańców. Niezwykle kunsztowna i poetycka historia, łącząca słodko-gorzką opowieść o trójkącie miłosnym z niezwykle realistycznym obrazem życia we współczesnej Rosji.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

10 listopada (środa), godz. 17.15, Kino KULTURA - Sala 1
12 listopada (piątek), Noc z kinem kobiecym, godz. 22.00, Kino KULTURA - Sala 1
14 listopada (niedziela), godz. 11.00, Kino KULTURA - Sala 1



Wszyscy umrą, a ja nie
Gatunek: Dramat
Reżyser: Waleria Gaj Giermanika
Scenariusz: Aleksandr Rodionow, Jurij Kławdijew
Zdjęcia: Aliszer Chamidchodżajew
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 80 min.
Obsada: Polina Fiłonienko, Agnija Kuzniecowa, Olga Szuwałowa, Donatas Grudowicz, Julija Aleksandrowa

Nagrody:
2008 - Nagroda „Nika” w kategorii „Odkrycie roku” (Walerija Gaj Giermanika)
2008 - Nagroda „Regards jedne” na 61. MFF w Cannes
2008 - Specjalna Nagroda Jury konkursu „Złota Kamera” na 61. MFF w Cannes (Walerija Gaj Giermanika)
2008 - Nagroda CineVision na MFF w Monachium (Walerija Gaj Giermanika)
2008 - Nagroda za najlepszą rolę żeńską na MFF w Brukseli (Polina Filonienko, Agnija Kuzniecowa, Olga Szuwałowa)
2008 – Nagroda za najlepszą rolę żeńską na MFF kina współczesnego „Jutro” (2MORROW) (Agnija Kuzniecowa, Polina Filonienko, Olga Szuwałowa)
2008 – Nagroda „Debiut – Stalker” na 14. na MFF o prawach człowieka (Walerija Gaj Giermanika)
2008 – Specjalny dyplom Krajowej Nagrody Krytyki i Prasy Kinowej „Biały Słoń” (Walerija Gaj Giermanika)

Trzy czternastolatki - najlepsze przyjaciółki, przygotowują się do wyczekiwanej przez całą szkołę dyskoteki. Jedna z nich ma problemy z rodzicami, inna jest zakochana w osiedlowym przystojniaku, jeszcze inna chciała by się w końcu nieźle się zabawić, napić piwa, palić papierosy i popodrywać chłopaków. Niedługo przed dyskoteką, Katia odpowiada grubiańsko nauczycielce i wychodzi z klasy trzaskając drzwiami. W obawie przed karą ucieka z domu do przyjaciółki. Z jej powodu dyskoteka może zostać odwołana, co wywołuje falę niechęci do podziwianej wcześniej buntowniczki. Dziewczyna pod presją przyjaciółek, które tak wiele sobie obiecują po dyskotece, zgadza się wrócić do domu i szkoły. W końcu upragniona zabawa, która zaczyna przypominać brutalny rytuał inicjacyjny, odbywa się. Trzy przyjaciółki zetkną się z zupełnie niedziecięcymi dylematami.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

9 listopada (wtorek), godz. 19.15, Kino KULTURA - Sala 1
10 listopada środa), godz. 15.30, Kino KULTURA - Sala 1



Podróż ze zwierzętami domowymi
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Wiera Storożewa
Scenariusz: Arkadij Krasilszikow
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 97 min.
Obsada: Dmitrij Diużew, Ksienia Kutiepowa

Nagrody:
2007 - Nagroda Jury (Wiera Storożewa), Nagroda Don Quixote (Wiera Storożewa), Nagroda FIPRESCI (Wiera Storożewa), Nagroda za wybitny wkład artystyczny (Ksienia Kutepowa) na Cottbus Film Festiwal
2007 - Grand Prix Złoty „Św. Jerzy” na MFF w Moskwie
2008 - Nagroda Publiczności na II Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Natalia wraz z mężem mieszka w domku w pobliżu torów kolejowych. Szare stroje skutecznie maskują jej urodę i stanowią odzwierciedlenie stanu ducha. Jedynym jej zajęciem jest prowadzenie domu, a główną rozrywką obserwowanie pociągów jadących do innego, nieznanego świata. Kiedy mąż Natalii niespodziewanie umiera, w jej życiu pojawia się pełen życia kierowca Siergiej. Ich spotkanie staje się dla Natalii przepustką do innego życia, którego uroki – ale też, jak się okaże zagrożenia – będzie odtąd odkrywała. Siergiej ma nadzieję, że dziewczyna odwzajemni jego uczucie, jednak Natalia obawia się bliskości, traktując ją, jako zagrożenie dla niedawno poznanej wolności. Kobieta przechodzi głęboką przemianę, odkrywając nowe pragnienia i potrzeby. Czy nasza bohaterka, udając się w tytułową podróż, odnajdzie swoje miejsce na ziemi?



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

12 listopada (piątek), Noc z kinem kobiecym, godz. 22.00, Kino KULTURA - Sala 1
13 listopada (sobota), godz. 20.50, Kino KULTURA - Sala 1



Wszystkiego najlepszego
Gatunek: Dramat socjalny
Reżyser: Łarisa Sadiłowa
Scenariusz: Sarisa Sadiłowa
Zdjęcia: Irina Uralskaja, Aleksandr Kazarienskow
Rok produkcji: 1998
Czas trwania: 69 min.
Obsada: Gulnara Mchtarjan, Irina Proszyna, Jewgienija Turkina, Maria Kujzmina, Rano Kubajewa, Lubow Starkowa, Oksana Potockaja, Raisa Sazonowa, Ludmiła Kuzniecowa, Oleg Uchow, Anna Konowałowi, Oleg Wasilkow, Murad Ibragimbiekow, Natalia Pjankowa, Gennadij Sidorow

Nagrody:
1998 – Grand-Prix konkursu debiutów na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczy
1998 – Nagroda Izby Krytyków i Filmoznawców rosyjskich na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczy
1998 – Nagroda jury FIPRESCI na MFF w Mannheimie
1998 - Nagroda jury FIPRESCI na MFF w Cottbus
1998 – Nagroda za najlepszą reżyserię na MFF „Eurazja”

Film opowiada historię pięciu przyszłych matek w starym podniszczonym szpitalu położniczym w miasteczku Kaszyca pod Moskwą. Pięć kobiet o różnych losach znajdują się w sytuacji „maksymalnie zbliżonej do ekstremalnej”, w starym szpitalu liczącym dni do zamknięcia gdzie wszystkiego brakuję. Czarno-białe format obrazu i realistyczne kadry porodów sprawiają wrażenie dokumentalności filmu. Jednak mimo problemów, biedy i permanentnego braku pieniędzy bohaterki filmu nie poddają się, a stary poszarpany szpital nagle zamienia się w oazę spokoju.

11 listopada (czwartek), godz. 13.00, Kino KULTURA - Sala 1
12 listopada (piątek), godz. 15.00, Kino KULTURA - Sala 1



Synek
Gatunek: Dramat
Reżyser: Łarisa Sadiłowa
Scenariusz: Łarisa Sadiłowa
Zdjęcia: Dmitrij Miszyn
Kompozytor: Achmed Bakajew
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 96 min.
Obsada: Wiktor Suchorukow, Oleg Frołenkow, Oleg Bochan, Jewgienija Simonowa, Ksenija Surkowa

Nagrody:
2009 - Nagroda za najlepszą rolę męską „Wspaniała Siódemka Festiwalu Moskiewskiego” na 7. Moskiewskim Festiwalu Rosyjskiego Kina „Moskiewska Premiera” (Wiktor Suchorukow)
2009 – Nagroda magazynu „Kinoprocess” na konkursie „Wspaniała Siódemka Festiwalu Moskiewskiego” na 7. Moskiewskim Festiwalu Rosyjskiego Kina „Moskiewska Premiera” (Łarisa Sadiłowa)

Prowincjonalne miasteczko w centralnej Rosji. Nie do końca typowa rodzina – ojciec samotnie wychowuje nastoletniego syna. Ojciec też nie jest całkiem typowy, w szczególności biorąc pod uwagę warunki rosyjskiej „głubinki” – nie pije i robi wszystko, żeby syn miał odpowiednie warunki do zdobywania edukacji. Andriej uczy się w koledżu, jedynej placówce oświatowej dla młodzieży w jego mieście. Pewnego dnia w jego miasteczku pojawia się podróżująca autostopem dziewczyna i chłopak znika…



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

9 listopada (wtorek), godz. 21.45, Kino KULTURA - Sala 1
12 listopada (piątek), godz. 20.40, KINOTEKA - Sala 3



Czas żniw
Gatunek: Dramat
Reżyser: Marina Razbieżkina
Scenariusz: Marina Razbieżkina
Zdjęcia: Irina Uralskaja
Kompozytor: Anton Siłajew
Rok produkcji: 2004
Czas trwania: 65 min.
Obsada: Ludmiła Motornaja, Wiaczesław Batrakow, Dima Jermakow

Nagrody:
2004 - Grand Prix Festiwalu „Okno na Europę” w Wyborgu
2004 – Nagroda FIPRESCI na MFF w Moskwie
2004 - Dyplom Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji za „Artystyczne przedstawienie pogańskiego aspektu totalitarnego mitu” na MFF

Akcja rozgrywa się w czuwaszskiej wsi w połowie lat czterdziestych XX w. Młoda kołchoźnica mieszka w tradycyjnej chacie z dwoma synkami i mężem – inwalidą, który z wojny wrócił bez nóg. Wiejską idyllę przerywa zwycięstwo Tosi w socjalistycznych zawodach, w których biorą udział najbardziej ambitni kołchoźnicy powiatu. Pierwszą nagrodą jest, ku zgrozie kobiety, aksamitna chorągiew. Trofeum burzy spokojny rytm rodzinnego życia – Tosia musi odtąd strzec ją przed harcującymi w jej gospodarstwie myszami. Wstydząc się przyznać przed pracownikami kołchozu, ze radziecką relikwię zjadły myszy, Tosia z błyskiem szaleństwa w oku przemierza całymi dniami swoim kombajnem spalone słońcem pola, żeby wygrywać w corocznych konkursach. Zostaje uwięziona w bezlitosnej logice walki o przewodnictwo pracy.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

11 listopada (czwartek), godz. 11.30, Kino KULTURA - Sala 1
14 listopada (niedziela), godz. 16.45, Kino KULTURA - Sala 1



Rusałka
Gatunek: Dramat
Reżyser: Anna Melikian
Scenariusz: Anna Melikian
Zdjęcia: Oleg Kiriczienko
Kompozytor: Igor Wdowin
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 114 min.
Obsada: Maria Szałajewa, Jewgienij Cyganow, Marija Sokowa, Nastja Doncowa, Irina Skriniczienko, Wieronka Skugina, Igor Sawoczkin, Natalia Ryczkowa, Igor Jacko, Marat Gibadullin, Ksienija Karajewa, Nana Kiknadze, Maksim Konowałow, Siergiej Makarow, Artur Smoljaninow

Nagrody:
2007 – Narodowa nagroda FR „Nika” za najlepszą rolę żeńską (Marija Szałajewa)
2007 – Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Marija Szałajewa) na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym w Soczy
2007 – Nagroda za najlepszą reżyserię w Światowym kinie fabularnym (Anna Melikian) na MFF w Sundance
2008 – Grand-Prix American Film Institute, AFI) w Dallas
2008 – Nagroda w sekcji „Forum niezależnych” na 43. MFF w Karłowych Warach
2008 – Nagroda FIPRESCI w programie Panorama na MFF w Berlinie

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat przestała mówić. Kiedy miała 17 przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 poznała jego... i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się cały czas.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

11 listopada (czwartek), godz. 15.30, Kino KULTURA - Sala 1
12 listopada (piątek), Noc z kinem kobiecym, godz. 22.00, Kino KULTURA - Sala 1



Okrucieństwo
Gatunek: Dramat
Reżyser: Marina Lubakowa
Scenariusz: Marina Lubakowa, Dienis Rodamin
Operator: Anton Drozdow
Kompozytor: Dato Jewgienidze
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 90 min
Obsada: Renata Litwinowa, Anna Biegunowa, Jewgienij Sierow, Aleksiej Frandetti, Olga Oniszczenko, Sasza Astachowa

Nagrody:
2007 – Nagroda im. Yves’a Montand dla najlepszej aktorki młodego pokolenia Anny Biegunowej na MFF „Młodość” w Kijówie
2007 - Nagroda im. Natalii Gundariewoj za najlepszą rolę żeńską dla Renaty Litwinowej na Festiwalu „Moskiewskie Premiery” w Moskwie

Nastolatka pragnąca niezależności podgląda sąsiadów z dachu swojego domu i przy okazji fotografuje sceny miłosne pomiędzy samotną kobietą w średnim wieku - Zoją a jej kochankiem (żonatym sąsiadem). Wika wpada na pomysł żeby szantażować zdrajcę. Z pomocą detektywa mężczyzna szybko demaskuje dziewczynę, jednak z obawy przed nagłośnieniem sprawy zrywa ze swoją kochanką - Zoją. Wika szuka kontaktu z Zoją. Gdy kobiety poznają się, Wika namawia swoją nową koleżankę do zemsty na byłym kochanku. Z biegiem czasu zemsta przybiera kryminalny charakter, nieodwracalnie zmieniając życie Zoji i Wiki.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

11 listopada (czwartek), godz. 18.10, Kino KULTURA - Sala 1
11 listopada (czwartek), godz. 15.30, MULTIKINO - Sala 6



Jedna wojna
Gatunek: Dramat
Reżyser: Wiera Głagolewa
Scenarzysta: Marina Sasina
Zdjęcia: Rusłan Gierasimienko
Kompozytor: Siergiej Baniewicz
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 85 min.
Obsada: Aleksandr Bałujew, Natalia Kudriaszowa, Julia Mielnikowa, Anna Nachapietowa, Ksenia Surkowa, Natalia Surkowa, Majkł Chmurow

Nagrody:
2009 – Nagroda za najlepszy debiut męski na FF „Sozwiezdije” w Twieri (Michaił Chmurow)
2009 - Nagroda „Srebrna lodź” w konkursie na FFR „Okna na Europę” w Wyborgu
2009 – Grand-Prix konkursu „Wspaniała siódemka MF” od publiczności na VII MFFR „Moskiewska premiera”
2009 – Gran-Prix na V Kazańskim MF kina muzułmańskiego (MFMF) „Złoty minbar”

Akcja filmu rozgrywa się 8-9 maja 1945 roku na niewielkiej północnej wyspie, gdzie mieszka pięć młodych kobiet, pięcioro dzieci i zdemobilizowany z frontu Karp Nicziporuk. Kobiety i Karp pracują w Państwowym Gospodarstwie Rybnym, susząc ryby i odsyłając je na front. Jedynym człowiekiem łączącym wyspę z pozostałą częścią lądu jest staruszek Michaił, który przypływa w poszukiwaniu pracy. Okazuje się ze młode matki zesłane na wyspę z okupowanych przez faszystów terytoriów rodzą ich dzieci. Bohaterowie filmu żyją w oczekiwaniu: wojna skończyła się, a matki wieżą, że one i ich dzieci wrócą do domów.



Zobacz trailer

Opis do filmu na blogu Sputnika

8 listopada (poniedziałek), godz. 15.30, Kino KULTURA - Sala 1
12 listopada (piątek), godz. 20.10, Kino KULTURA - Sala 1
14 listopada (niedziela), godz. 14.35, Kino KULTURA - Sala 1



Babunia
Gatunek: Dramat
Reżyser: Lidia Bobrowa
Scenariusz: Lidia Bobrowa
Zdjęcia: Walerij Riewicz
Rok produkcji: 2003
Czas trwania: 96 min.
Obsada: Nina Szubina, Olga Oniszczenko, Anna Owsiannikowa, Jurij Owsianko, Władimir Kułakow

Nagrody:
2003 – Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Anna Owsiannikowa) na Festiwalu „Kinotawr” w Soczi
2003 – Grand-Prix na MFF kina europejskiego w La Boule (Lidia Bobrowa)
2003 - Grand Prix i Nagroda Publiczności na MKF w Cottbus
2003 – Specjalna Nagroda Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Don Kichote na MKF w Karlowych Warach
2003 – Grand-Prox”Złoty Gryfon” na MFF „Festiwal Festiwali” w Sanki-Petersburgu (Lidia Bobrowa)
2003 - Grand Prix MKF Rencontre w Paryżu
2003 - Nagroda ARTE Grand Prix 5. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Paryżu

Babunia żyła niegdyś szczęśliwie ze swoimi dziećmi i wnukami we własnym domu na wsi. Wszyscy otaczali ją szacunkiem i miłością. Dla wnuków, których rodzice byli cały czas w rozjazdach, była najważniejszym człowiekiem na całym świecie. Wnuki dorosły, a babcia sprzedała swój dom i rozdała pieniądze wnukom. Sama zamieszkała ze swoją córką i jej mężem. I tu dosięgła Babunię wielka bieda. Córka zachorowała i umarła, a zięć postanowił zacząć nowe życie, w którym nie było miejsca na teściową. Babunia stała się babą Tosią, nikomu niepotrzebnym balastem. Niespodziewanie jedyną osobą, która decyduje się pomóc jest siostrzenica Babuni z Moskwy. Próbuje po kolei zachęcić tak kochających niegdyś wnuków do przygarnięcia starej kobiety. Każdy ma jednak swój powód, żeby odmówić.



Opis do filmu na blogu Sputnika

10 listopada (środa), godz. 19.40, Kino KULTURA - Sala 1
11 listopada (czwartek), godz. 21.50, Kino KULTURA - Sala 1



Copyright 2010 © Sputnik nad Polską