Czechowowskie motywy

SALA Nº 6
Gatunek: Dramat
Reżyser: Karen Szachnazarow
Scenariusz: Karen Szachnazarow, Aleksandr Borodianskij
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 83 min.
Obsada: Aleksiej Wiertko, Władimir Iljin, Aleksiej Żarkow, Aleksandr Pankratow-Czornyj, Jewgienij Styczkin, Wiktor Sołowjow

Nagrody Na Festiwalach:
2009 – nagroda za najlepszą rolę męska dla Władimira Iljina na 31 Moskiewskim Festiwalu Międzynarodowym

Ekranizacja pełnej zagadek, paradoksów i zmartwień powieści Czechowa, którą z powodzeniem można nazwać zarówno najbardziej pesymistyczną, jak i optymistyczną ze wszystkich jego powieści. W centrum fabuły – opartej na prawdziwych wydarzeniach – znajduje się historia ordynatora szpila psychiatrycznego, który zostaje jego pacjentem. Lekarz Andriej Jefimowicz Ragin ze swoją samotnością, dystansem, refleksją staje się tym samym jedną z kluczowych postaci, nie tylko twórczości Czechowa, ale i całej literatury światowej XX wieku. Scenariusz filmu napisany według powieści zachowuje trzon oryginalnej fabuły, jednak autorzy świadomie przenieśli jej akcję we współczesne czasy.. Zdjęcia do filmu w nowatorski paradokumentalny sposób nakręcone zostały w prawdziwym szpitalu dla chorych psychicznie.

Opis do filmu na blogu Sputnika

13 listopada (sobota), godz. 18.40, KINOTEKA - SALA 3


WUJASZEK WANIA
Gatunek: Dramat
Reżyser: Andrej Konczałowski
Rok produkcji: 1970
Czas trwania: 98 min

Opis:
Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną Heleną przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny, dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora, Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji... Film Andrieja Konczałowskiego należy do żelaznej klasyki kina radzieckiego i jest najwybitniejszą adaptacją Czechowa na ekranie.

Opis do filmu na blogu Sputnika

12 listopada (piątek), godz. 14.00, KINOTEKA - SALA 3


NIEDOKOŃCZONY UTWOR NA PIANOLĘ
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Nikita Michałkow
Rok produkcji: 1977
Czas trwania: 98 min

Opis:
Doskonała adaptacja jednego z opowiadań Antoniego Czechowa. Akcja filmu rozgrywa się w scenerii prowincjonalnej Rosji z początku XX wieku. W letnią niedzielę do dworku generałowej Anny Wojnicewej zjeżdża się cała arystokracja z okolicy. Wśród zaproszonych gości znalazł się również lekceważony przez wszystkich, ubogi szlachcic Michaił Wasiliewicz Płatonow. W młodości zapowiadał się jako wielki romantyk, buntownik i reformator, a skończył na roli wiejskiego nauczyciela, który nie dorasta młodzieńczym ideałom. Dosyć niespodziewanie, spotyka on tutaj swoją dawną miłość – Zofię Jegorowną. Kobieta, która nigdy nie przestała go kochać, składa mu propozycję rozpoczęcia nowego życia u swojego boku. W pierwszym odruchu mężczyzna daje się porwać dawnej namiętności, jednak w ostatniej chwili okazuje się zwykłym tchórzem i oportunistą...

NIEDOKOŃCZONY UTWOR NA PIANOLĘ

Opis do filmu na blogu Sputnika

11 listopada (czwartek), godz. 18.10, KINOTEKA - SALA 3


BEZPRAWIE
Animacja z cyklu „Opowieści Czechowa”
Reż. Natalia Malgina, Rosja, 2010, 8 min.
Śmieszna historia o tym, jak urzędnikowi Erastowi Migujewowi podrzucają na ganek domu niemowlę. To wydarzenie staje się przyczyną zmartwień o los przybranego syna oraz wyrzutów sumienia wobec bliskich.

bezprawie

BIEŁOŁOBYJ
Animacja z cyklu „Opowieści Czechowa”
Reż. Siergiej Sieriogin, Rosja, 2010, 8 min.
Ekranizacja opowieści Czechowa o tym samym tytule, opowiadająca o szczeniaczku, który zawędrował do legowiska starej wilczycy.

BIEŁOŁOBYJ


SYN PROKURATORA RATUJE KRÓLA
Animacja z cyklu „Opowieści Czechowa”
Reż. Oksana Chołodowa, Rosja, 2010, 8 min.
Film o relacjach ojca z synem. Według opowieści Antona Czechowa „W domu”.

SYN PROKURATORA RATUJE KRÓLA


CZŁOWIEK W BINOKLACH
Animacja z cyklu „Opowieści Czechowa”
Reż. Chichus, Rosja, 2010, 11 min.
Współczesna młodzież odkrywa uroki rannich utworów Antona Czechowa – Antoszy Czechonte. Okazuje się że klasyk literatury rosyjskiej jest „odlotowym” pisarzem, którego może zainteresować czytelnika w każdym wieku i w każdej epoce.


KASZTANKA
Animacja krótkometrażowa
Reż. Michaił Cechanowski, 1952, 30 min.
Zaginionego psa Kasztankę przygarni na ulicy aktor cyrkowy pan Georges. Daje jej nowe imię Ciotka. Po wyćwiczeniu numerów pies zaczyna występować z nim w cyrku. Ich występy cieszą się sporym powodzeniem. Pewnego dnia do cyrku wybiorą się jednak poprzedni właściciele Kasztanki. Rozpoznają swoją pupilkę. Pomimo przywiązania Kasztanka musi powrócić do wcześniejszych właścicieli...

KASZTANKA

14 listopada (niedziela), godz. 12.45, KINOTEKA - SALA 4


CZECHOWOWSKIE MOTYWY
Gatunek: dramat, komedia
Reżyseria: Kira Muratowa
Rok produkcji: 2002
Czas trwania: 120 min.

Obraz skłąda się z dwóch wątków. Pierwszy opowiada o studencie Piotrze i jego stosunkach z despotycznym ojcem. Drugi traktuje o młodej kobiecie imieniem Tatiana, która po zerwaniu z kochankiem postanawia popełnić samobójstwo.


Dama z pieskiem
Gatunek: dramat
Reżyseria: Iosif Kheifits
Rok produkcji: 1960 Czas trwania: 89 min.

Dmitrij Dmitrijewicz Gurow, który wcześnie się ożenił, nie kocha swojej żony, a własne dzieci są dla niego ciężarem. Gdy nadarza się okazja do romansu, postanawia z niej skorzystać...

13 listopada (sobota), godz. 16.30, KINOTEKA - SALA 3


Iwanow
Gatunek: Dramat
Reżyser: Wadim Dubrowickij
Scenariusz: Wadim Dubrowickij, Michaił Bartieniew
Zdjęcia: Wadim Siemionowych
Kompozytor: Aleksiej Szełygin
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 170 min.
Obsada: Galina Bob, Jekaterina Wasiljewa, Iwan Wołkow, Aleksiej Sieriebriakow, Władimir Iljin

Ekranizacja sztuki Antona Czechowa pod tym samym tytułem.
Prowincjonalne miasteczko centralnej Rosji, początek XIX w. Ziemianin Nikołaj Iwanow przeżywa poważny kryzys i koszmarnie się nudzi. Boleśnie odczuwa pustkę i bezsensowność konwencji otaczającego go społeczeństwa. Czuje, że jego świat pogrąża się w powszechnej podłości. Tkwi w pułapce poczucia winy, nie umie sobie poradzić z piętrzącymi się klęskami życiowymi: chorobą żony, problemami finansowymi i małżeńskimi. Pociechy nie przynosi mu nawet miłość młodziutkiej dziewczyny.



Opis do filmu na blogu Sputnika

11 listopada (czwartek), godz. 20.00, KINOTEKA - Sala 4
13 listopada (sobota), godz. 17.40, KINOTEKA - Sala 7
14 listopada (niedziela), godz. 20.10, KINOTEKA - Sala 7



SALA Nº 6
Gatunek: Dramat
Reżyser: Krzysztof Gruber
Rok produkcji: 1987
Czas trwania: 84 min.

Nagrody:
1987 – nagroda za reżyserię na FESTIWALU FILMÓW FABULARNYCH w Gdyni

Adaptacja powieści Antoniego Czechowa. Akcja przeniesiona w polskie realia początku XX w. Głwnym bohaterem jest stary lekarz, dyrektor miejscowego szpitala psychiatrycznego. na jego stanowisko czeka od dawna młodszy kolega. Stary Bloch jest samotnikiem, człowiekiem pełnym dobroci, wrażliwym na cierpienie, traktującym swych podopiecznych jak pełnowartościowe osoby. Nie udziela sie towarzysko. Wszystko to nie przysparza mu zwolenników. W efekcie pada ofiara intryg miejscowego towarzystwa. W ich wyniku traci stanowisko i zostaje zamknięty w zakładzie psychiatrycznym, gdzie umiera.

10 listopada (środa), godz. 14.30, KINOTEKA - Sala 7


Temat na niewielkie opowiadanie
Gatunek: Dramat
Reżyser: Siergiej Jutkiewicz
Rok produkcji: 1969
Czas trwania: 86 min.

Nagrody:
1969 – Medal pamiątkowy na MFF w Wenecji

Film opowiadający o życiu Antoniego Czechowa, napisaniu przezeń sztuki "Mewa" i jej wystawieniu na scenie Teatru Aleksandryjskiego. A także, o skomplikowanych stosunkach rosyjskiego klasyka z panią Lilką Mizinową.

7 listopada (niedziela), godz. 10.45, KINOTEKA - Sala 4


Wesele
Gatunek: komedia
Reżyser: Izydor Annienskij
Rok produkcji: 1994
Czas trwania: 60 min.

Mieszczańska rodzina Żygałowowów, których córka Dasza jest panną na wydaniu, ku swojemu przerażeniu dowiaduje się, że urzędnik Apłombow, codziennie goszczący u nich na obiedzie i zachowujący się jak narzeczony Daszy, wcale nie zamierza się żenić. Ojcu dziewczyny z wielkim trudem udaje się skłonić adoratora do oswiadczyn. Ten wyraża zgodę pod warunkiem, że na weselu gościem będzie pewnien generał. Wreszcie dochodzi do uroczystości...

12 listopada (piątek), godz. 14.10, KINOTEKA - Sala 4


Copyright 2010 © Sputnik nad Polską